Prezes NBP definitywnie zamknął drzwi. Obniżki stóp procentowych nie będzie

Dyskusja w RPP na temat obniżki stóp procentowych rozpocznie się prawdopodobnie dopiero na początku 2025 r. i nie od razu musi poskutkować faktycznym poluzowaniem polityki pieniężnej – powiedział na piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.

Publikacja: 10.05.2024 17:32

Prezes NBP Adam Glapiński

Prezes NBP Adam Glapiński

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

W czwartek, zgodnie z jednomyślnymi oczekiwaniami ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na niezmienionym od października ub.r. poziomie. Stopa referencyjna NBP wynosi nadal 5,75 proc. Na piątkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński uzasadniał decyzję RPP.

Szef banku centralnego przypomniał, że podstawowa miara inflacji (wskaźnik CPI) w kwietniu trzeci miesiąc z rzędu była w paśmie dopuszczalnych odchyleń od celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Podkreślił, że zmalała też inflacja bazowa, nie obejmująca cen żywności i energii (prawdopodobnie wyniosła 4 proc. rok do roku po 4,6 proc. w marcu). Jak jednak dodał, inflacja bazowa, która jest obecnie dla RPP najważniejszą latarnią, na takim mniej więcej poziomie ustabilizuje się też w dalszej części roku. I to jest główny argument, aby utrzymywać politykę pieniężną bez zmian.

Pozostało 82% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno