Aktualizacja: 22.11.2024 02:40 Publikacja: 21.09.2023 13:32
Bank Anglii
Foto: Bloomberg
Brytyjski bank centralny przerwał więc cykl zacieśniania polityki pieniężnej, po tym jak na wszystkich 14 poprzednich swoich posiedzeniach podnosił stopy. Zanim zaczął je podwyższać, główna stopa była na poziomie zaledwie 0,1 proc.
Czwartkowe głosowanie w sprawie stóp było dosyć wyrównane. Za utrzymaniem ich na dotychczasowym poziomie głosowało pięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej (w tym Andrew Bailey, prezes Banku Anglii), a przeciw było czterech.
Najnowsze dane GUS wskazują na kolejne pogorszenie bieżących nastrojów u polskich konsumentów. Swoją obecną sytuację finansową oceniamy najlepiej w historii badania, ale w przyszłość patrzymy z niepokojem.
Coraz szybciej rosną ceny w Rosji. Ze 100 towarów znajdujących się w koszyku konsumenckim Rosstatu (urzędu statystycznego) ponad 80 z nich drożeje „dramatycznie".
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce spadła w październiku o 9,6 proc. rok do roku – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Ireneusz Dąbrowski, członek Rady Polityki Pieniężnej, uważa, że przesłanki do obniżek stóp procentowych pojawią się między marcem a lipcem 2025 r. Tym samym przyspieszył ten moment względem poprzedniej opinii, sprzed tygodnia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Inflacja HICP w Polsce w październiku wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał Eurostat. To czwarty pod względem wielkości odczyt w UE.
Nowe brytyjskie banknoty z portretem króla Karola III wejdą do obiegu 5 czerwca - poinformował Bank Anglii. Będą one używane równolegle z tymi, które przedstawiają podobiznę zmarłej w 2022 roku królowej Elżbiety II.
Bank Anglii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 5,25 proc. Zasygnalizował jednak, że dokonuje przeglądu swojej polityki pieniężnej.
Fed, a także EBC i Bank Anglii mogą wejść w tryb duszenia inflacyjnej presji za pomocą długiego utrzymywania stóp na szczytowych poziomach.
Brytyjska inflacja konsumencka zeszła z 7,9 proc. w czerwcu do 6,8 proc. w lipcu. Było to zgodne z prognozami analityków.
Główna stopa procentowa Banku Anglii została podniesiona o 25 pb., do poziomu 5,25 proc. Taka decyzja była zgodna z prognozami. To już czternasta podwyżka stóp w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Inflacja konsumencka w Wielkiej Brytanii wyniosła w maju 8,7 proc., czyli pozostała na kwietniowym poziomie. Średnio prognozowano, że zejdzie ona do 8,4 proc.
Bank Anglii podniósł główną stopę procentową o 25 pb., do 4,5 proc., co było zgodne z oczekiwaniami analityków. Brytyjski bank centralny bardzo mocno za to podwyższył prognozy dla gospodarki.
Główna stopa procentowa wzrosła o 25 pb., do 4,25 proc. Taka decyzja banku Anglii była zgodna z prognozami analityków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas