Stagnacja w Niemczech, za to solidny wzrost PKB we Francji oraz w Hiszpanii

Wzrost PKB Niemiec był w drugim kwartale zerowy (licząc kw./kw.), po spadku o 0,1 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. Średnio spodziewano się zwyżki o 0,1 proc.

Publikacja: 28.07.2023 11:38

Paryż, dzielnica finansowa

Paryż, dzielnica finansowa

Foto: Bloomberg

- Wstępny szacunek niemieckiego wzrostu PKB pokazuje, że największa gospodarka strefy euro była w drugim kwartale w stagnacji. Wygląda na to, że utknęła w "strefie mroku" pomiędzy stagnacją a recesją - ocenia Carsten Brzeski, ekonomista ING. Jego zdaniem, perspektywy dla gospodarki niemieckiej na najbliższe miesiące nie są optymistyczne. - Niedawno opublikowane wskaźniki nastrojów nie wróżą dobrze aktywności ekonomicznej w nadchodzących miesiącach. Osłabiona siła nabywcza, mniej zapełnione księgi zamówień w przemyśle, a także efekty najbardziej agresywnego zacieśniania polityki pieniężnej od dekad oraz spodziewane spowolnienie gospodarki amerykańskiej przemawiają za słabą aktywnością ekonomiczną. Do tych czynników cyklicznych należy dodać trwającą wojnę na Ukrainie, zmiany demograficzne oraz transformację energetyczną, które będą strukturalnie ciążyć gospodarce niemieckiej w nadchodzących latach. Jednakże nie wszystko wygląda słabo. Opóźniające się ożywienie gospodarcze w Chinach może też łatwo przynieść pozytywne niespodzianki. Także hamowanie inflacji, wraz z wyższymi płacami powinny wspierać konsumpcję w drugiej połowie roku - dodaje Brzeski.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Dane gospodarcze
Nastroje polskich konsumentów znów gorsze. I to mimo najlepszej sytuacji finansowej
Dane gospodarcze
Inflacja w Rosji traci hamulce. Najszybciej drożeje żywność
Dane gospodarcze
Produkcja budowlano-montażowa w Polsce dużo gorzej od prognoz. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Dane gospodarcze
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno