Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który trafił właśnie do konsultacji.
Zniknie obowiązek wizyty cudzoziemca w siedzibie urzędu wojewódzkiego. Co w zamian?
Obecnie wnioski w tym zakresie cudzoziemiec musi złożyć wyłącznie na urzędowym formularzu w formie papierowej, osobiście w siedzibie urzędu wojewódzkiego. W przypadku braku osobistego stawiennictwa, wojewoda wzywa go do wizyty w urzędzie w ciągu 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Zdaniem resortu spraw wewnętrznych, który jest autorem projektu, obowiązujące przepisy nie odpowiadają oczekiwaniom związanym z cyfryzacją procedur administracyjnych. Nowe regulacje mają to zmienić. W efekcie wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego UE będą mogły być składane w postaci elektronicznej za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).
Czytaj więcej
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Powód zmian: za dużo wniosków do rozpoznania
Ministerstwo tłumaczy też, że usprawnienie procedur legalizacji pobytu cudzoziemców wynika z konieczności obsłużenia wzrastającej z roku na rok liczby wniosków o legalizację pobytu w Polsce.