Cudzoziemiec legalizujący pobyt łatwiej dopełni formalności. Jest projekt ustawy

Rząd chce, aby wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy lub stały oraz zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE można było składać w postaci elektronicznej.

Publikacja: 04.12.2024 17:54

Cudzoziemiec legalizujący pobyt łatwiej dopełni formalności. Jest projekt ustawy

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który trafił właśnie do konsultacji.

Zniknie obowiązek wizyty cudzoziemca w siedzibie urzędu wojewódzkiego. Co w zamian?

Obecnie wnioski w tym zakresie cudzoziemiec musi złożyć wyłącznie na urzędowym formularzu w formie papierowej, osobiście w siedzibie urzędu wojewódzkiego. W przypadku braku osobistego stawiennictwa, wojewoda wzywa go do wizyty w urzędzie w ciągu 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Zdaniem resortu spraw wewnętrznych, który jest autorem projektu, obowiązujące przepisy nie odpowiadają oczekiwaniom związanym z cyfryzacją procedur administracyjnych. Nowe regulacje mają to zmienić. W efekcie wnioski o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy, stały oraz na pobyt rezydenta długoterminowego UE będą mogły być składane w postaci elektronicznej za pośrednictwem Modułu Obsługi Spraw (MOS).

Czytaj więcej

Uczelnie boją się odpływu studentów. Chodzi o nowy pomysł rządu

Powód zmian: za dużo wniosków do rozpoznania

Ministerstwo tłumaczy też, że usprawnienie procedur legalizacji pobytu cudzoziemców wynika z konieczności obsłużenia wzrastającej z roku na rok liczby wniosków o legalizację pobytu w Polsce.

Co więcej przy procedurze dobrowolnych powrotów (chodzi o wspomagany lub samodzielny powrót do kraju pochodzenia, tranzytu lub państwa trzeciego, oparty na wolnej woli osoby powracającej) wprowadzono możliwość wykorzystania przy doręczeniach korespondencji adresu e-mail. Ma to usprawnić cały proces.

Zmiana właściwości sądu, który zajmuje się wnioskami dotyczącymi dzieci

W projekcie znalazły się też zmiany dotyczące właściwości miejscowej sądu dla wniosków o umieszczenie małoletniego cudzoziemca w placówce opiekuńczo–wychowawczej lub w strzeżonym ośrodku. W takim przypadku właściwość sądu będzie uzależniona od faktycznego i aktualnego miejsca pobytu takiej osoby, a nie, jak dotychczas, od miejsca zatrzymania, które często są różne i znacznie od siebie oddalone. Generuje to wysokie koszty związane z doprowadzaniem cudzoziemca na posiedzenie sądowe i pociąga za sobą również dolegliwości dla samego dziecka.

Etap legislacyjny: projekt skierowany do konsultacji

Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw, który trafił właśnie do konsultacji.

Zniknie obowiązek wizyty cudzoziemca w siedzibie urzędu wojewódzkiego. Co w zamian?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Rezygnacja Julii Przyłębskiej to jest czysta kalkulacja
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką
W sądzie i w urzędzie
Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?
Podatki
Pułapka na frankowiczów: po ugodzie może być PIT
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Nieruchomości
SN: kiedy mieszkanie u rodziców prowadzi do zasiedzenia
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska