Aktualizacja: 11.02.2025 20:10 Publikacja: 24.01.2023 03:00
Foto: stock.adobe.com
Trzy lata pandemii pokazało, że jeśli powstanie nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 i rozprzestrzeni się w zachodniej Europie, to w ciągu ok. 6–8 tygodni tygodni pojawi się także w Polsce. Teraz takim niepokojącym wariantem jest kraken (XBB.1.5), nowy subwariant znanego już od dłuższego czasu omikrona. Różni się od niego jednak tym, że jest bardzo zakaźny i omija bariery wytworzone przez szczepienia.
Według danych jest tak zakaźny, że nawet osoby, którym do tej pory udało się uniknąć zakażenia koronawirusem, zakażają się właśnie krakenem, a ok. 80 proc. Amerykanów, którzy już przeszli Covid-19 prawdopodobnie zakazi się ponownie. To dlatego, że kraken bardzo skutecznie omija zarówno odporność poszczepienną, jak i poinfekcyjną.
Kaszel, katar, gorączka – koronawirus czy grypa? Każdy chory może to sprawdzić za pomocą połączonych szybkich testów. Są jednak pewne wątpliwości.
– Nie możemy zakładać, że każda osoba – zwłaszcza ta, która nie ma dostępu do komputera czy internetu – będzie wiedziała, kiedy i dlaczego powinna poddać się badaniom profilaktycznym – mówi dr hab. n. med. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii.
Przespaliśmy okres, w którym powinniśmy włączyć psychiatrię w obszar zdrowia publicznego. To dzieje się dopiero w ostatnich latach, kiedy zaburzenia psychiczne w Polsce stały się epidemią – mówi prof. Janusz Heitzman.
- hMPV to nie jest wirus o wysokiej zjadliwości. Nic nie wskazuje na to, by mógł wywołać nową pandemię, a już na pewno pandemię na miarę SARS-CoV-2 – mówi prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych PIM MSWiA w Warszawie.
W 2024 roku odnotowano łącznie 32 430 przypadków zachorowań na krztuśca. To 35 razy więcej niż w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH – PIB.
W przypadku nowotworów uwarunkowanych genetycznie identyfikacja mutacji u pacjenta pozwala na wykrycie nosicieli w jego rodzinie – mówi dr n. med. Andrzej Tysarowski, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej.
Ministerstwo Zdrowia anulowało konkurs na inwestycje w szpitalach onkologicznych w ramach Funduszu Medycznego. Powód? Podejrzenie „przekrętów” przy naborze.
Amerykańskie sieci handlowe Costco i Trader Joe’s ograniczają liczbę jaj, które klienci mogą kupić za jednym razem, z powodu niedoboru spowodowanego ptasią grypą. „Z powodu ciągłych problemów z dostawą jaj obecnie ograniczamy zakupy do jednego tuzina (czyli 12 sztuk) na klienta dziennie we wszystkich sklepach Trader Joe’s w całym kraju” — powiedział CNN rzecznik sieci sklepów spożywczych.
Europa ma znacznie niższe wskaźniki komercjalizacji badań naukowych niż Stany Zjednoczone czy Azja. Nowe Centrum Biotechnologii i Bioprodukcji może pomóc zredukować ten dystans. Jeśli nie przegra w starciu z biurokracją.
Szwajcarski startup Nutrix zbiera miliony dolarów na śledzenie poziomu stresu pracowników. W spółkę zainwestował nawet polski fundusz inwestycyjny Simpact Ventures.
Jak kortyzol wpływa na ciało i umysł? Czy naprawdę powoduje „kortyzolową twarz”? O hormon stresu pytamy ekspertki.
Osoby, które mają skończone dwadzieścia lat, będą mogły skorzystać z nowego programu bezpłatnych badań medycznych - informuje radio RMF FM. „Moje zdrowie" zastąpi obecny program „Profilaktyka 40 plus".
Kaszel, katar, gorączka – koronawirus czy grypa? Każdy chory może to sprawdzić za pomocą połączonych szybkich testów. Są jednak pewne wątpliwości.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas