Francja musi ambitniej redukować deficyt

Rząd Francji musi przedstawić ambitniejsze plany poprawy finansów publicznych - stwierdziła Izba Obrachunkowa (Cour des Comptes, odpowiednik NIK) po audycie i uznała, że dotychczasowe starania były praktycznie żadne

Publikacja: 25.02.2020 16:40

Francja musi ambitniej redukować deficyt

Foto: AFP

Izba stwierdziła w dorocznym raporcie, że długofalowe plany zredukowanie deficytu budżetowego prezydenta Emmanuela Macrona zeszły z obranego kierunku, bo rząd obniżał podatki szybciej od wydatków "Poprawa finansów publicznych, która w ostatnich latach była bardzo stopniowa, doszła niemal do zastoju" - stwierdza jej raport.

Rząd liczy na zmniejszenie w bieżącym roku deficytu budżetowego sektora publicznego do 2,2 proc. PKB z 3,1 proc. w 2019 r., gdy przejściowo zwiększył się z powodu jednorazowych działań i nadzwyczajnych redukcji progów podatkowych w związku z gwałtownymi protestami ulicznymi przeciwko wysokim podatkom i pro biznesowej polityce prezydenta. W 2018 r. deficyt wyniósł 2,5 proc. PKB, co oznacza, że Francja zmniejszyła go o mizerne 0,3 pkt proc. w ciągu 2 lat - stwierdził Reuter. Po niedotrzymaniu planów redukcji tego niedoboru rząd zapowiedział ustalenie nowych celów finansowych w najbliższych miesiącach.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Budżet i podatki
Tania ropa topi budżet Kremla. Zaczyna brakować pieniędzy na wojnę
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem