Szokowe podwyżki podatków w Rosji

Kreml gorączkowo szuka pieniędzy na załatanie dziury, która coraz bardziej rozrasta się w budżecie federacji.

Aktualizacja: 16.09.2020 13:45 Publikacja: 16.09.2020 13:37

Szokowe podwyżki podatków w Rosji

Foto: AFP

Podatek od wydobycia soli nawozowych i niektórych rud metali ma wzrosnąć 3,5 raza od nowego roku. Uderzy to w koncerny oligarchów. W zwykłych Rosjan uderzy natomiast największy w historii Rosji wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe.

Rosyjski budżet znajduje się w rozpaczliwej sytuacji. Wydatki przekraczają dochody o jedną czwartą, a deficyt, według danych resortu, sięgnie w tym roku 4 bilionów rubli (20 mld zł). Złożyło się na to kilka przyczyn: zależność finansów publicznych Rosji od eksportu ropy i gazu, których ceny w tym roku są na minimalnym poziomie; jeden z najwyższych na świecie poziomów zachorowalności na COVID-19, za czym poszła długa narodowa kwarantanna i przestój gospodarki; niewystarczająca pomoc państwa małemu i średnie biznesowi.

Aby poradzić sobie z dziurą w budżecie, rosyjskie ministerstwo finansów szykuje kolejne „szokowe" podwyżki podatków, dowiedziała się gazeta Kommersant. W ślad za podatkiem od lokat bankowych, podniesieniem PIT dla zarabiających powyżej 5 mln rubli (250,5 tys. zł) rocznie, rząd Rosji przygotował nowe stawki podatków dla biznesu. Tym razem uderzą w firmy spoza sektora ropy i gazu.

Od 1 stycznia 2021 r. wzrośnie 3,5 krotnie podatek od wydobycia niektórych rud metali i soli nawozowych. Podwyżka nie obejmie wydobycia ropy, gazu, złota, diamentów, węgla, torfu. Uderzy natomiast w koncerny oligarchów - Norylski Nikiel Władimira Potanina, Rusal Olega Deripaski, NLMK - Władimir Lisina, FosAgro Andrieja Guriewa, Eurochim Andrieja Mielniczenko.

Obecnie podatek od wydobycia soli potasowych wynosi w Rosji 3,8 procent od wartości sprzedaży; na rudy apatytowo-nefelinowe, apatytowe i fosforytowe to 4 procent; na sole naturalne i czysty chlorek sodu, boksyty, a także surowce niemetaliczne i rudy metali nieżelaznych to 6 procent. Natomiast rudy żelaza są opodatkowane stawką 4,8 proc.

Rosyjskie ministerstwo finansów od dawna zamierzało nałożyć dodatkowy podatek na eksporterów kopalin stałych. Początkowo celem był węgiel, co miało dać dodatkowe 40 mld rubli do budżetu. Jednak po gwałtownym spadku cen węgla w 2019 r. z pomysłu trzeba było zrezygnować.

„Wszyscy są w szoku”, mówi źródło Kommersanta w jednym z głównych koncernów, które dotkną zmiany. - W rzeczywistości jest to 3,5-krotny wzrost podatku bez wyraźnego powodu. Z jednej strony (władze - red.) przygotowują projekt ustawy o ochronie inwestycji, a z drugiej nagle podnoszą podatek. To poskutkuje spadkiem inwestycji. Może też mieć wpływ na warunki kredytowania”.

Wyższe podatki uderzą też bezpośrednio w obywateli federacji. Ministerstwo przygotowało 20 procentową podwyżkę akcyzy na papierosy. To największa taka podwyżka w historii rosyjskiego przemysłu tytoniowego - podkreśla gazeta RBK.

Doprowadzi to do wzrostu średniej ceny detalicznej paczki papierosów o 20 rubli (1 zł). Władze tłumaczą, że zebrane w ten sposób dodatkowe pieniądze pozwolą „ wypełnić zobowiązania społeczne państwa w obliczu wzrostu wydatków budżetowych. Co z kolei ma związek z obecną sytuacją gospodarczą wynikłą z rozprzestrzenianiem się pandemii (w Rosji - red.)”.

Tu nikt nie zamierza protestować. Rosjanie należą do nacji najbardziej palących”, za czym idzie wysoka zachorowalność na raka płuc.

Budżet i podatki
Przyszłość finansów publicznych rysuje się w ciemnych barwach
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Budżet i podatki
Polski rząd zadłuża się w zawrotnym tempie
Budżet i podatki
Tajny wojenny budżet Kremla jest 4 razy większy od oficjalnego
Budżet i podatki
Czarne łabędzie dla finansów publicznych w 2025 r. Co może pójść nie tak?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Budżet i podatki
PKB per capita: Warszawa i okolice najbogatsze, najbiedniejsze lubelskie
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku