Tak Kreml sfinansuje swoją wojnę: podwyżka podatków dla obywateli i biznesu

Putin zatwierdził skokową podwyżkę podatków dla Rosjan i rosyjskich firm. Da ona dodatkowe pieniądze na rozpętaną przez Kreml wojnę. Będzie to ​​17 bilionów rubli, czyli dziś równowartość 760 mld zł w ciągu sześciu najbliższych lat. Wojskowy budżet Kremla pożera dziś 30 proc. budżetu państwa. Najwięcej od zimnej wojny.

Publikacja: 14.07.2024 15:25

Tak Kreml sfinansuje swoją wojnę: podwyżka podatków dla obywateli i biznesu

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z podpisanym w piątek dokumentem, od 2025 roku w Rosji zacznie obowiązywać progresywna skala podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Podwyższony zostanie także podatek od zysków przedsiębiorstw (CIT).

Rosja. PIT dla bogatych będzie większy

Stawka podatku dochodowego od osób fizycznych dla obywateli wzrośnie do 22 proc. dla najlepiej zarabiających. Tyle zapłacą Rosjanie i Rosjanki zarabiające ponad 50 milionów rubli rocznie (2,23 mln zł). Dla osób o dochodach od 2,4 do 5 mln rubli rocznie (od 200 tys. rubli miesięcznie - 8,9 tys zł) podatek dochodowy od osób fizycznych wzrośnie do 15 proc.. Wprowadzane są także stawki 18 proc. (zarobki od 5 mln rubli rocznie) i 20 proc. (od 20 mln rubli rocznie).

Czytaj więcej

Sbierbank wycofuje kartę kredytową dla dzieci, bo jednorożec miał kolory tęczy

Zmiany te dotkną wszystkich, z wyjątkiem „uczestników" rosyjskiej agresji na Ukrainę, co wyraźnie zapisano w ustawie, podkreśla „The Moscow Times”. Biedne rodziny wielodzietne będą zwolnione z dodatkowych opłat. Ci, którzy mają więcej niż dwójkę dzieci i których średni dochód na osobę nie przekracza 1,5-krotności minimum egzystencji (19 935 rubli miesięcznie czyli 889 zł), zamiast standardowych 13 proc. zapłacą 7 proc.

Reżim spodziewa się dużych dodatkowych zysków z podwyżki. W 2025 r. do budżetu trafią dodatkowe 533 mld rubli z podatku PIT, a do 2030 r. – 3,1 bln rubli. Chcąc uspokoić nastroje, władze zapewniają, że „na początkowym etapie nowe stawki podatkowe obejmą jedynie 3,2 proc. populacji aktywnej zawodowo”. To około 2 miliony obywateli, ale jak podkreślają media,  liczba ludzi określanych jako „bogatych” (a w rzeczywistości klasy średniej) będzie rosła w miarę jak coraz wyższa inflacja sztucznie pożera wynagrodzenia.

Rosyjski CIT tylko dla Moskwy

Jeszcze mocniej podwyżki uderzą w rosyjski biznes. W ciągu najbliższych 6 lat przedsiębiorcy wpłacą do skarbu państwa kolejne 11,1 biliona rubli (50 mld zł). Od 2025 roku stawka CIT w Rosji wzrośnie skokowo z 20 proc. do 25 proc. Ponadto rosną podatki dla małych przedsiębiorców, czyli najsłabszej podstawy rosyjskiej gospodarki, ale i najliczniejszej. Firmy osiągające dochody w wysokości 60 mln rubli rocznie (2,61 mln zł) będą zobowiązane do zapłaty podatku VAT, a poprzeczka uproszczonego systemu podatkowego zostanie podniesiona z 265 mln rubli do 400 mln rubli. Według szacunków ministerstwa finansów, do 2030 roku da to dodatkowe 2,6 biliona rubli na rozpętaną wojnę.

Niemal całość dodatkowych pieniędzy przejmie skarb federalny, co jest jeszcze jednym potwierdzeniem, że są to haracze na wojnę. Budżety regionów, dla których podatek PIT jest kluczowym źródłem dochodów, zapewniającym co trzeci rubel wpływów podatkowych, w dalszym ciągu dostanie z podatkowego tortu jedynie 13 proc. Wszystko, co jest powyżej tego poziomu, zabierze Moskwa. Ta sama zasada będzie obowiązywać w przypadku CIT.

Sprawiedliwość według Putina to pieniądze na wojnę

- Podniesienie podatków pomoże Putinowi sfinansować jego wojnę na Ukrainie – zauważa Aleksandr Isakow, główny ekonomista ds. Rosji w Bloomberg Economics. W tym roku budżet federalny wyda na obronność rekordową kwotę 10,8 biliona rubli (480 mld zł), a udział wydatków wojskowych w budżecie sięgnie rekordowych 30 proc. To wysokość niespotykana od czasów sowieckich - podkreśla Isakow.

Tymczasem reżim przekonuje obywateli, że wszytko jest dla ich dobra. Prawodawstwo podatkowe powinno opierać się na sprawiedliwości, stwierdził po przyjęciu ustawy Wiaczesław Wołodin szef rosyjskiej Dumy. O wojnie nie napomknął. Podniesienie podatków ma pomóc „rozwinąć gospodarkę” i ustabilizować system podatkowy. „Bogaci muszą płacić więcej, gospodarka musi się rozwijać, system podatkowy musi być stabilny” – powiedział Wołodin.

Za czasów sowieckich taka łopatologiczna propaganda by wystarczyła. Czy teraz będzie podobnie?

Zgodnie z podpisanym w piątek dokumentem, od 2025 roku w Rosji zacznie obowiązywać progresywna skala podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Podwyższony zostanie także podatek od zysków przedsiębiorstw (CIT).

Rosja. PIT dla bogatych będzie większy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet i podatki
Gdzie zapożycza się nowy rząd? Głównie w bankach i za granicą
Materiał Promocyjny
Kompleksowe wsparcie rozwoju start-upów w Polsce Wschodniej – Platformy startowe
Budżet i podatki
Minister finansów Andrzej Domański: Rozmawiamy z Brukselą, jak obniżyć deficyt w Polsce
Budżet i podatki
Dług publiczny USA jest rekordowo wysoki. Ile wynosi?
Budżet i podatki
Aż 40 proc. Polaków nie wie, że robiąc zakupy płaci podatek VAT
Budżet i podatki
Czy wychodzenie z deficytu stłumi wzrost PKB?