„Przestańmy bezmyślnie burzyć”. Architekci w trosce o klimat

W Wielkiej Brytanii architekci domagają się, by rząd zachęcał do remontowania istniejących budynków zamiast budowania w ich miejsce nowych.

Aktualizacja: 06.08.2020 16:32 Publikacja: 06.08.2020 16:11

„Przestańmy bezmyślnie burzyć”. Architekci w trosce o klimat

Foto: Adobe Stock

Rozbiórki budynków, szczególnie te, które wiążą się z użyciem materiałów wybuchowych, są chętnie oglądane i transmitowane. Jednak wyburzanie budynków, które często jest elementem rewitalizacji jakichś obszarów, wcale nie musi być dobre. Architekci z Wielkiej Brytanii twierdzą, że w trosce o klimat powinno się raczej zachęcać do przebudowy, remontów czy rewitalizacji istniejących budynków zamiast ich wyburzania.

Wyburzanie budynków w celu postawienia w ich miejscu nowych może być bowiem bardzo szkodliwe dla środowiska. Budowy potrzebują bowiem olbrzymich ilości stali, cementu czy cegieł, przy których produkcji (zwłaszcza stali i cementu) emitowane są olbrzymie ilości gazów cieplarnianych. Dotychczas sądzono, że lepiej jest wyburzać i stawiać nowe, energooszczędne budynki, jednak nowe szacunki Royal Institute of Chartered Surveyors sugerują, że budynek biurowy „emituje" 35 proc. dwutlenku węgla w czasie swojego istnienia jeszcze przed oddaniem do użytku. W przypadku budynków mieszkalnych emisje związane z budową to 51 proc. emisji w czasie cyklu życia budynku.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Budownictwo
Skok deweloperskich inwestycji w październiku. Ile mieszkań przybędzie?
Budownictwo
Węgiel, gaz czy pompa ciepła. Czym najtaniej ogrzać dom? Nowy raport wskazuje lidera
Budownictwo
Upada największy deweloper w Rosji. Trwa wyprzedaż akcji i obligacji
Budownictwo
Mieszkaniowi maruderzy liczą na poprawę
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Budownictwo
Machina nie zwalnia. Deweloperzy wciąż dużo budują