Aktualizacja: 24.02.2025 07:05 Publikacja: 09.05.2022 12:54
Foto: Strabag
Walne zgromadzenie akcjonariuszy Strabaga odwołało z rady nadzorczej przedstawiciela Rasperii. To spółka posiadająca 28 proc. akcji Strabaga, kontrolowana przez objętego unijnymi sankcjami rosyjskiego oligarchę Olega Deripaskę. Wcześniej drugi przedstawiciel Rasperii sam zrezygnował z mandatu.
Sama Rasperia, w ramach sankcji, nie może wykonywać prawa głosu ze swojego pakietu akcji Strabaga, posiadanego od 2007 r. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Rasperia – choć udziałowiec mniejszościowy i pasywny - zaczął być dla Strabaga obciążeniem, mimo że grupa stanowczo potępiała atak. Większościowy akcjonariusz, fundacja rodziny Haselsteinerów, bezskutecznie próbował przejąć papiery Rasperii. Finalnie fundacja rozwiązała zawarte w 2007 r. porozumienie akcjonariuszy dotyczące obsady rady nadzorczej i koordynacji głosowań na walnych zgromadzeniach. Dodatkowo zarząd Strabaga zadecydował o nierekomendowaniu wypłaty dywidendy z zysku za 2021 r., by pieniądze nie popłynęły do rosyjskiego udziałowca.
Posłowie Polski 2050 złożyli projekt ustawy o obowiązku podawania w internecie cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Kary mają sięgać do 10 proc. rocznego obrotu.
Po grudniowym odpoczynku deweloperzy uruchomili w styczniu więcej inwestycji niż na początku 2021 r., kiedy otoczenie makro im sprzyjało.
„Klucz do mieszkania” to nowy program rozwoju mieszkalnictwa w Polsce, który opiera się na trzech elementach – wsparciu mieszkalnictwa komunalnego, społecznego i własnościowego. Jakie są jego główne założenia i na jaką pomoc będzie można liczyć?
Branża budowlana domaga się szlabanu dla firm azjatyckich startujących w miliardowej wartości przetargach na budowę dróg. Rząd przygotowuje w tej sprawie zmiany w przepisach.
Grupa analizuje możliwość wystąpienia o wypłatę odszkodowania z ubezpieczenia w związku ze stratami na niemieckim kontrakcie fabryki drewnianych modułów.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Dziś mijają dokładnie trzy lata od wybuchu wojny.
Chadecka CDU/CSU, główna siła opozycji, odniosła wyraźne zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Może sobie wybrać koalicjantów z lewicowego mainstreamu, pasującego jej na czasy Trumpa. Druga w wyborach AfD pozostanie w izolacji, przynajmniej na razie.
Specjalny wysłannik Donalda Trumpa na Bliski Wschód Steve Witkoff w rozmowie z CNN zasugerował, że to nie Rosjanie mogą być odpowiedzialni za wybuch wojny na Ukrainie.
- To Ukraina decyduje, czy chce walczyć czy nie - mówił w rozmowie z CNN szef MSZ Radosław Sikorski.
Podatnicy prowadzący działalność zwolnioną z opodatkowania na podstawie zezwolenia strefowego bądź decyzji o wsparciu, poza wypełnieniem zeznania CIT i informacji CIT/8O, zobligowani są do złożenia informacji o CIT/8S.
Wzrost cen energii, spadek konkurencyjności, wysoka inflacja, wyższe zadłużenie, skokowa zwyżka wydatków na zbrojenia – to tylko niektóre konsekwencje wojny bijące w europejską i polską gospodarkę. Paradoksalnie, część z nich może wyjść nam na dobre.
W Francji i Niemczech dosłyszeć można narastający ton koniecznej rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Polska nie może dać się wciągnąć w taką grę o „europejską jedność”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas