Skanska zwalnia i rozwija się w Polsce

Spadająca liczba przetargów i konieczność zwiększenia rentowności to powody, dla których szwedzka Skanska zwolni w Polsce 2,5 tys. pracowników.

Aktualizacja: 03.02.2018 11:45 Publikacja: 03.02.2018 11:28

Budynek Atrium 1 w Warszawie, wybudowany przez firmę Skanska

Budynek Atrium 1 w Warszawie, wybudowany przez firmę Skanska

Foto: Materiały Inwestora

Szwedzi zatrudniają obecnie w naszym kraju 5 tys. osób. Polski rynek jest tym, na którym szwedzki gigant budowlany, obecny na kilkunastu krajach europejskich, tnie najbardziej. Ogółem, dla poprawy rentowności w przyszłości zamierza pozbyć się 3 tys. zatrudnionych. Przede wszystkim w naszym kraju i w Wielkiej Brytanii.

— To konieczne, aby działalność budowlana firmy była rentowna - mówił w rozmowie z portalem WNP Magnus Persson, od połowy stycznia 2018 prezes Skanska w Polsce. Zapowiedział również zmanę strategii na naszym rynku. — Jeszcze większą staranność będziemy przykładać do selekcji kontraktów. Wybierzemy takie, do których posiadamy odpowiednie zasoby i kompetencje - mówił Persson i dodał, że jego firma w żadnym wypadku nie rezygnuje z zamówień publicznych. Podkreślił jednocześnie, że w Polsce w zamówieniach publicznych nadal ogromne znaczenie ma najniższa cena usługi. — Oczywiście zgodnie z przepisami unijnymi ograniczono jej znaczenie do 60 proc. Jednak jako pozostałe kryteria stosowane są przede wszystkim termin oraz okres gwarancji, co skupia dodatkowe ryzyko dla wykonawcy. Tymczasem pozacenowe kryteria powinny być bardziej wykorzystywane do wprowadzania nowych technologii, innowacji, czy zrównoważonego budownictwa - tłumaczył.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Budownictwo
Większość kontraktów drogowych zakończy się stratami wykonawców
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Budownictwo
Branża materiałów budowlanych ożywienia nie widzi
Budownictwo
Rząd planuje uszczelnić rynek budowlany. Ma to ukrócić nieuczciwą konkurencję
Budownictwo
Budimex po konferencji: oczekiwany wzrost przychodów, rynek będzie kipiał od kontraktów
Budownictwo
Polski rynek budowlany w końcu pod większą ochroną. Dobre wieści dla wykonawców