Najstarsza firma budowlana Wielkiej Brytanii na skraju bankructwa

Najstarsza brytyjska firma budowlana, R Durtnell and Sons, wstrzymała działalność. Zagrożonych jest ponad 100 miejsc pracy.

Aktualizacja: 08.07.2019 16:52 Publikacja: 08.07.2019 15:30

Poundsbridge Manor w Kent

Poundsbridge Manor w Kent

Foto: Wikipedia/CC BY-SA 2.0

ula

Firma została założona w 1591 r. I należy wciąż do tej samej rodziny. Prowadzi ją już 13 pokolenie potomków założycieli firmy.

R Durtnell and Sons została zatrudniona do projektu renowacji części budynku Royal Pavilion w Brighton. Projekt wart jest 22 mln funtów. Nie wiadomo jednak czy firma będzie w stanie go dokończyć - informuje serwis BBC.

Firma, która ma siedzibę w Brasted w hrabstwie Kent, rozpoczęła działalność w czasach królowej Elżbiety I i specjalizowała się we wznoszeniu budynków o konstrukcji szkieletowej. John Durtnall, protoplasta roku, był stolarzem, który budował wyłącznie domy z drewna.

Firma zbudowała m.in. Poundsbridge Manor w Kent w 1593 roku. Dwór, znajdujący się niedaleko Brasted nadal stoi. W czasie II wojny światowej budynek został uszkodzony przez niemiecka bombę. Remont wykonała firma R Durtnell and Sons.

Do XIX wieku firma specjalizowała się w budynkach drewnianych, ale w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na budowle z kamienia i cegły postanowiła się rozwinąć

W XI i XX wieku R Durtnell and Sons znana była z budowania luksusowych budynków i dworów oraz prac konserwatorskich historycznych budowli na terenie południowo-wschodniej Anglii na zlecenie kościoła, organizacji społecznych i lokalnych władz. Jej obroty w 2014 roku wynosiły rocznie ponad 50 mln funtów a zatrudnionych było około 130 osób.

Na koniec 2017 roku firma zanotowała stratę w wysokości 679,877 funtów. Szefowie firmy tłumaczyli wówczas jej sytuację recesją i "trudnymi warunkami rynkowymi". Jednocześnie w 2018 roku dało jej się pozyskać fundusze w wskości 1,5 mln funtów. Niestety nawet to dofinansowanie nie poprawiło płynności.

Na początku lipca R Durtnell and Sons zawiesiła działalność i prawdopodobnie zostanie postawiona w stan upadłości - informuje BBC. Od recesji w 2008 r. ponad 7 tys. brytyjskich firm budowlanych ogłosiło upadłość.

Budownictwo
Większość kontraktów drogowych zakończy się stratami wykonawców
Budownictwo
Branża materiałów budowlanych ożywienia nie widzi
Budownictwo
Rząd planuje uszczelnić rynek budowlany. Ma to ukrócić nieuczciwą konkurencję
Budownictwo
Budimex po konferencji: oczekiwany wzrost przychodów, rynek będzie kipiał od kontraktów
Budownictwo
Polski rynek budowlany w końcu pod większą ochroną. Dobre wieści dla wykonawców