RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 20.03.2018 20:00 Publikacja: 20.03.2018 20:00
Foto: Adobe Stock
Przeszło 80 proc. produkowanych u nas leków to leki generyczne i biopochodne. Obie te grupy leków mogą być produkowane po ustaniu ochrony patentowej leku oryginalnego, to jest pierwotnie opracowanego, przebadanego klinicznie i zarejestrowanego po raz pierwszy do sprzedaży. Komercjalizacja leków oryginalnych jest skomplikowana, długotrwała (średnio 12–13 lat od zgłoszenia patentu do dopuszczenia do sprzedaży), kosztowna (w 2016 roku wydatki na badania sektora farmaceutycznego stanowiły 19,1 proc. wszystkich wydatków na R&D w krajach EU) i obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia, jednakże w przypadku sukcesu przychody ze sprzedaży mogą sięgać nawet miliardów dolarów rocznie.
Joe Biden zawetował sprzedaż za 14,9 mld dolarów US Steel japońskiemu gigantowi Nippon Steel powołując się na bezpieczeństwo narodowe i utrzymanie sprawnych łańcuchów dostaw — poinformował w komunikacie Biały Dom. Japonia nie rozumie tej decyzji.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
Doroczna ankieta w ramach 20. barometru biznesu we Francji wśród ponad tysiąca szefów firm pracujących w kraju lub zagranicą przeprowadzona przez Eurogroup Consulting, kanał BFM Business i tygodnik „La Tribune Dimanche” wykazała, że większość ankietowanych widzi w tym roku pomyślność swych firm nie we Francji, ale za granicą, zwłaszcza w USA.
Z początkiem 2025 roku władze Mediolanu wdrożyły nowe, restrykcyjne zakazy dotyczące palaczy. Od 1 stycznia zabronione jest m.in. palenie we wszystkich miejscach publicznych na terenie miasta. Za złamanie zakazu grożą grzywny.
W ubiegłym roku niemiecki parlament wydał zgodę na realizację 97 projektów zbrojeniowych, których wartość przekracza 25 mln euro. Rok temu było ich zaledwie 55. To oznacza, że w 2024 r. posłowie zgodzili się na zakupy uzbrojenia za ponad 45 mld euro.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister przemysłu Marzena Czarnecka powołała zespół odpowiedzialny za opracowanie rozwiązań, mających na celu poprawę funkcjonowania branży hutniczej. Ma on m.in. opiniować założenia projektu krajowej strategii dla sektora hutnictwa.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Ubezpieczeni, którzy są zagrożeni utratą zdolności do pracy, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, czyli tzw. "sanatorium z ZUS". W 2025 roku uruchomione zostaną nowe profile rehabilitacji.
Czy AI odczłowieczy medycynę? Wręcz przeciwnie – daje szansę, by chory i lekarz znów traktowali się jak ludzie.
Transakcje fuzji i przejęć na rynku ochrony zdrowia nabierają w ostatnich latach coraz większego tempa, a sprzedaż placówek zdrowotnych, szpitali i przychodni staje się coraz powszechniejszym zjawiskiem w Polsce. Przygotowanie do takiej transakcji wymaga uwzględnienia szeregu czynników.
Renta alkoholowa - pod tym nieoficjalnym pojęciem kryje się renta z tytułu niezdolności do pracy, o którą mogą ubiegać się również osoby cierpiące na chorobę alkoholową. Obecnie wynosi 1780,96 zł brutto. W 2025 roku kwota ta wzrośnie, bowiem renta podlega waloryzacji.
Blisko 1200 pożarów, prawie dwa razy więcej niż rok temu; 14 862 interwencje policji, wielu rannych w wypadkach, spowodowanych wybuchającą petardą. To była pracowita noc dla straży pożarnej, policji i ratowników medycznych.
Naukowcy pracują nad nową terapią antyrakową, nieinwazyjną i bardzo skuteczną. Znaleźli sposób na przekształcanie komórek raka jelita grubego w „normalne", zamiast je niszczyć. Może to działać także w przypadku innych nowotworów.
Wyniki najnowszego badania wśród Amerykanek przynoszą zaskakujące wnioski. Okazuje się, że kobiety mieszkające na prowincji doświadczają bardziej uciążliwych objawów menopauzy w porównaniu z mieszkankami miast.
"Jest to obowiązek moralny i naukowy" – podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując do Chin, by udostępniły jej dane, które mogą pozwolić zrozumieć genezę COVID-19.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas