Nadchodzi odwilż w przedsiębiorstwach

Firmy lepiej oceniają swoją sytuację ekonomiczną, odważniej planują inwestycje, mniej myślą o zwolnieniach – wynika z II edycji badań KRD. Wciąż jednak silne są obawy o spadek przychodów, więc szukają rozwiązań wspierających płynność finansową.

Aktualizacja: 08.06.2020 21:16 Publikacja: 08.06.2020 21:00

Nadchodzi odwilż w przedsiębiorstwach

Foto: Adobe Stock

Już prawie co trzecia badana firma pozytywnie ocenia swoją bieżącą sytuację ekonomiczną. Miesiąc temu taką ocenę wystawiła zaledwie co czwarta firma – wynika z II edycji badań Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP" udostępnionych „Rzeczpospolitej". I edycja prowadzona była pod koniec kwietnia, obecna – pod koniec maja tego roku.

– Widać, że przedsiębiorcy odczuwają już pozytywne skutki odmrażania gospodarki – komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej SA. – Z większą nadzieją patrzą także w przyszłość. Obecnie co trzecia firma prognozuje, że w najbliższych trzech miesiącach jej sytuacja ekonomiczna ulegnie poprawie. Miesiąc wcześniej taką nadzieję miała zaledwie co siódma firma – analizuje.

Nieznacznie zmniejszył się jednak odsetek firm (z 89 do 81 proc.), które odczuwają wpływ koronawirusa na działanie przedsiębiorstwa, wzrosła natomiast liczba firm (z 60 do 69,5 proc.) zmuszonych ograniczyć sprzedaż bądź produkcję.

Spadła za to liczba firm, które musiały częściowo zawiesić bądź całkowicie zamknąć działalność, co ma związek głównie z luzowaniem rządowych restrykcji.

Czytaj także: Optymizm wraca nad Wisłę. Pozytywne sygnały z gospodarki 

– Odetchnąć z ulgą mogą też pracownicy – podkreśla Adam Łącki. Mniej firm niż w ubiegłym miesiącu planuje redukcję zatrudnienia. Zamierza to zrobić tylko 8,7 proc. przedsiębiorstw wobec 25,8 proc. poprzednio. Co więcej, już 12,7 proc. (w porównaniu do 8,2 proc. w ubiegłej edycji badania) zatrudni nowych pracowników.

– Oznacza to, że firmy otrząsnęły się z pierwszego szoku, korzystają z tarczy antykryzysowej i starają się racjonalnie zarządzać kadrą. W jednym przypadku jest to obniżka wynagrodzeń, w innym skrócenie czasu pracy, ale widać, że plany związane z redukcją zatrudnienia zeszły na dalszy plan – ocenia prezes KRD.

Badania KRD pokazują też, że obecnie przedsiębiorcom łatwiej o kupno materiałów, komponentów czy podzespołów niezbędnych do produkcji, sprzedaży czy świadczenia usług. Rośnie też apetyt biznesu na nowe inwestycje, choć bardzo powoli. W poprzednim badaniu o wydatkach prorozwojowych myślało 12,3 proc. respondentów, obecnie – 16,6 proc.

Co ważne, 18 proc. przedsiębiorców jest gotowych inwestować w komponenty i materiały potrzebne do produkcji (miesiąc temu – zaledwie 11,4 proc.). To pozytywny sygnał, że rośnie zapotrzebowanie na ich towary.

Niestety, wśród firm z sektora MŚP wciąż widoczny jest niepokój o malejące przychody w przyszłości. Takie obawy ma aż 64,5 proc. badanych, czyli niewiele mniej niż miesiąc temu (79 proc.). – Ten lęk o malejące przychody znajduje odzwierciedlenie w zwiększonym zainteresowaniu windykacją. Przedsiębiorcy mają świadomość, że utrzymanie płynności finansowej jest kluczowe dla przetrwania firm, potrzebują gotówki jak powietrza i nie mogą już czekać miesiącami na zapłatę od kontrahentów – mówi Jakub Kostecki, prezes zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

Równie chętnie mały biznes sięgają po wsparcie z tarcz antykryzysowych. Wedle deklaracji w badaniu KRD z końca maja z pomocy tej zamierza skorzystać aż 76 proc. firm.

Największym zainteresowaniem wciąż cieszą się rozwiązania gwarantujące odroczenie składki ZUS, dofinansowanie zatrudnienia oraz udzielane na preferencyjnych warunkach kredyty i pożyczki.

W porównaniu z poprzednim badaniem znacząco powiększyła się grupa firm zadowolonych z pomocy. Pozytywnie ocenia ją dziś 29 proc. przedsiębiorców, poprzednio było to 11 proc. Co prawda negatywnie rządową pomoc ocenia ponad połowa firm, ale miesiąc wcześniej taką opinię prezentowało trzy czwarte badanych.

Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy
Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?
Biznes
Karty flotowe jako narzędzie do szukania oszczędności
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!