Duża podwyżka zarobków w Volkswagenie

Volkswagen przyznał pracownikom niemieckich fabryk dużą podwyżkę, powyżej inflacji (obecnie 1,2 proc.), spełniając postulaty związków i polityków, którzy liczą na głosy wyborców

Publikacja: 28.05.2013 18:10

Duża podwyżka zarobków w Volkswagenie

Foto: Bloomberg

Umowa dotycząca 97 tys. zatrudnionych w 6 fabrykach w zachodniej części kraju  i  5 tys. w dziale usług finansowych przewiduje podwyżkę płac o  5,7 proc. w ciągu 20 miesięcy - o 3,4 proc. od września i o 2,2 proc. od 1 lipca 2014. W jej ramach  zostanie przelane jednorazowo  po 300 euro na fundusz emerytalny każdego pracownika. W Niemczech pracuje dla VW 249 tys. ludzi, a na świecie niecałe 550 tys.

Jej warunki sa zgodne z układem wynegocjowanym w połowie maja przez IG Metall dla ok.770 tys. pracowników przemysłu w Bawarii. Tamten układ wykorzystano jako wzorzec do innych porozumień płacowych w kraju.

-  Ten i inne podobne układy zbiorowe zachęcą Niemców do większego wydawania, co będzie wspierać wzrost gospodarki kraju i powrót do równowagi w strefie euro - uważa ekonomista z Berenberg Bank, Christian Schulz.

Zwiększając koszty pracownicze umowa zmniejszy konkurencyjność niemieckich wyrobów, Volkswagena i innych firm,  i wyrówna warunki z innymi krajami starającymi się wyrwać swe gospodarki z kryzysu długu.

Dyrekcja największej w Europie grupy samochodowej apelowała do załogi o umiarkowane  postulaty podwyżkowe, bo długotrwały spadek gospodarczy na świecie zaszkodził sprzedaży samochodów. - Przedstawiamy pakiet tego co możliwe ze względu na trudną sytuację  rynkową w Europie i ostrą konkurencję międzynarodową -  stwierdził szef działu kadr Horst Neumann.

Sprzedaż samochodów grupy VW zmalała w Niemczech po 4 miesiącach o 10,9 proc. i o 7,9 proc. w  krajach Europy Zachodniej. Na świecie wzrosła jednak do ponad 3 mln sztuk, po raz pierwszy powyżej 3 mln w tym czasie. Zysk operacyjny w  I kwartale zmalał o jedną czwartą do 2,34 mld euro.

We wrześniu w Niemczech odbędą się wybory powszechne, co zachęciło związki zawodowe do domagania się podwyżek zarobków, przy dużym popruciu społeczeństwa i polityków liczących na glosy wyborców. Władze w  Berlinie maja jednak nadzieję, ze podwyżki płac zachęcą obywateli do większego wydawania na towary i usługi także  z innych krajów strefy euro, zmniejszając nierównowagę y i ożywiając cały blok.

Biznes
Świat zbroi się przerażająco szybko. Największe wydatki od zimnej wojny
Materiał Promocyjny
Odkurzacz albo setki złotych premii. Promocje w banku Citi Handlowy
Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?
Biznes
Karty flotowe jako narzędzie do szukania oszczędności
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!