19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:13 Publikacja: 17.09.2024 10:38
Foto: materiały prasowe
Zarząd KGHM zgodził się na pozyskanie finansowania przez chilijską firmę Sierra Gorda, w której koncern posiada 55 proc. udziałów. Chodzi o umowę rewolwingowego kredytu konsorcjalnego w kwocie 0,5 mld USD (równowartość 1,9 mld zł) zawartego z grupą międzynarodowych instytucji finansowych. Udzieliło go konsorcjum, którego liderami są Banco Santander oraz The Bank of Nova Scotia (wraz ze Scotiabank Chile). Swoje zaangażowanie w finansowanie Sierra Gorda potwierdziły także: ING, HSBC, Sumitomo Mitsui, Intesa Sanpaolo, Mega Bank oraz banki z grupy ICBC. Ponadto KGHM udzieli gwarancji korporacyjnej do kwoty 275 mln USD (proporcjonalnie do posiadanych udziałów).
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Infrastruktura KGHM jest zabezpieczona w związku z sytuacją powodziową, zakłady pracują bez zakłóceń - poinformował wiceprezes KGHM Piotr Krzyżewski. Jak podano, obecnie nie ma zagrożenia dla ciągu produkcyjnego w żadnym z oddziałów KGHM.
W II kwartale koncernowi sprzyjały wysokie ceny miedzi, srebra i złota oraz niskie koszty zabezpieczeń, prądu, gazu i praw do emisji CO2.
O cenach miedzi i akcji KGHM sprzed kilkunastu sesji można już zapomnieć. Pytanie, na jakim poziomie zatrzymają się spadki.
Kadrowa karuzela obejmuje kolejne giełdowe spółki. Do głębokich zmian dochodzi właśnie m.in. w KGHM, Azotach, Tauronie oraz JSW.
Rada Nadzorcza KGHM podjęła uchwałę o delegowaniu członka rady nadzorczej, Zbigniewa Bryję, do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu KGHM, wiceprezesa zarządu ds. finansowych, wiceprezesa zarządu ds. korporacyjnych oraz wiceprezesa zarządu ds. rozwoju na okres od 13 lutego 2024 r. do dnia rozstrzygnięcia postępowań kwalifikacyjnych.
KGHM dementuje doniesienia medialne o zakończeniu współpracy z NuScale. "Amerykańska firma nie wypowiedziała umowy miedziowej spółce. KGHM kontynuuje realizację planów związanych z SMR" - informuje koncern w krótkim oświadczeniu odnosząc się w ten sposób do doniesień "Rzeczpospolitej" o wypowiedzeniu tej umowy. Dystansuje się jednak do technologii NuScale.
Amerykańska firma NuScale nie wybuduje swoich pierwszych małych reaktorów modułowych (SMR) w stanie Utah. Wszystko przez rosnące koszty. Stawia to pod dużym zapytaniem inne projekty małego atomu w USA, ale i w Polsce.
Inwestorzy dobrze zdają sobie sprawę, że przejęcie władzy przez partie opozycyjne będzie oznaczać duże zmiany w największych spółkach Skarbu Państwa, która są znaczącą siłą na warszawskiej giełdzie. I mocno na to liczą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas