19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:59 Publikacja: 29.08.2024 17:26
Sebastian Kulczyk
Foto: PAP, Paweł Jaskółka
Polska grupa chemiczna nabędzie wybrane aktywa oraz operacyjną spółkę zależną PPG, co oznaczać będzie przejęcie dwóch fabryk (w USA i w Holandii), a dodatkowo uzyska prawo do prowadzenia działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w kolejnych dwóch lokalizacjach w USA. Biznes produktów krzemionkowych PPG wytwarza i dostarcza krzemionkę strącaną do największych firm na całym świecie jako dodatek zwiększający wydajność wyrobów końcowych. To surowiec niezbędny w przemyśle produkcji opon, akumulatorów, wypełniaczy i powłok, cechujący się stabilnym wzrostem i dobrymi perspektywami.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Jest wtorek, 14 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś porozmawiamy o rekordowych zmianach na stanowiskach prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa, naciskach Francji w kwestii zakupów zbrojeniowych, tajnym budżecie wojennym Kremla oraz historycznej nadwyżce handlowej Chin.
PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM powołały do rad nadzorczych niezależnych członków, którzy reprezentować będą akcjonariuszy mniejszościowych. Z inicjatywą wystąpiły Otwarte Fundusze Emerytalne. Czy to początek długofalowych, pozytywnych zmian?
W ramach mechanizmu tzw. Funduszu Sztucznej Inteligencji odblokowane zostanie finansowanie pierwszych w bieżącym roku projektów. Czy zastrzyk ten będzie wystarczający, by Polska liczyła się międzynarodowej arenie AI?
Transformacja jest niezbędna, ale musi być przeprowadzona w sposób odpowiedzialny. Powinna uwzględniać kwestie związane z bezpieczeństwem dostaw energii, jak również z bezpieczeństwem sektora przemysłowego czy transportowego oraz bezpieczeństwem finansowym grupy.
Kontrolowana przez Sebastiana Kulczyka firma ogłosiła właśnie przymusowy wykup nienależących do niej jeszcze akcji chemicznej spółki. W efekcie zarząd GPW zawiesił nimi giełdowy obrót.
KI Chemistry przekroczył 95-proc. próg udziałów w giełdowej spółce. Dzięki temu może przeprowadzić przymusowy wykup pozostałych walorów.
Obecnie należy do niego 92,5 proc. akcji giełdowej spółki. Dziś po raz kolejny ogłosił zamiar skupienia pozostałych walorów. Niezależnie od tego, wycofa spółkę z giełdy.
Do objęcia całkowitej kontroli nad giełdową spółką miliarderowi brakuje 22,3 proc. udziałów. Za każdy walor proponuje 54,25 zł. Dokładnie tyle samo, co podczas wcześniejszego wezwania i zaproszenia.
Sebastian Kulczyk, jeden ze spadkobierców imperium Jana Kulczyka chce sprzedać autostradę Wielkopolską. Potencjalnym kupcem jest francuski fundusz Meridiam, który zapowiedział chęć zakupu akcji w spółkach, które wybudowały i zarządzają drogą.
Scena Muzyki Polskiej to program artystyczny realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Narodową, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najbliższe koncerty już 14 i 21 stycznia w Filharmonii Narodowej.
Coraz więcej dużych, globalnych firm podkreśla, że preferują współpracę z dostawcami, którzy świadomie zarządzają swoją emisyjnością i podejmują działania w zakresie zrównoważonego rozwoju
Znamy najlepsze w Polsce licea ogólnokształcące i technika. W 27. rankingu Perspektywy 2025 zwyciężyły XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie. Obie szkoły utrzymały pozycję sprzed roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas