Unia Europejska skrytykowała rządy państw członkowskich za sprzedawanie Rosji towarów objętych zakazem eksportu – pisze Politico, nawiązując do listu Komisji Europejskiej (KE). Z dokumentu wynika, że od początku rosyjskiej wojny eksport z Unii towarów objętych sankcjami do krajów spoza Unii wzrósł. Wcześniej była to wartość 3 mld euro, a do połowy 2023 roku wielkość ta niemal się podwoiła do 5,6 mld euro.
Czytaj więcej
Raiffeisenbank - wpisany na listę międzynarodowych sponsorów rosyjskiej wojny, odnotował gwałtowny spadek zysków z działalności w Rosji. Wciąż jednak bardzo dobrze tam zarabia i pozostaje finansowym oknem na świat dla Kremla.
Komisja Europejska szykuje raport o tym kto łamie sankcje
KE ostrzegła rządy, że potrzeba „natychmiastowych, wspólnych i zdecydowanych działań”. Szefostwo Unii zobowiązało się już do przedstawienia szczegółowego raportu na temat tego, jakie firmy i z jakich krajów łamią sankcje.
Komisja uprzedziła, że w kwietniu planuje spotkania z szefami państw członkowskich, które łamią sankcje, w celu „oceny podjętych działań”. Politico przypomina, że za przestrzeganie sankcji odpowiadają rządy krajów należących do Unii Europejskiej. Wspólnota rozważa obecnie utworzenie własnego organu, który będzie monitorował wdrażanie sankcji, powiedział urzędnik bliski negocjacjom.
Czytaj więcej
Weszły w życie sankcje Unii Europejskiej wobec rosyjskiego koncernu diamentowego Alrosa i jej dyrektora generalnego. Uzasadnieniem jest współpraca koncernu z rosyjskim wojskiem.