– Przedstawiłem pakiet odpolitycznienia spółek, przystępujemy do realizacji obietnic przedwyborczych. Wymaga to zmian na poziomie ustawowym – mówił dziś rano w TOK FM Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.
Nabór przez headhunterów
Jak zaznaczył, proces odpolityczniania już faktycznie dokonuje się, m.in. poprzez zmiany personalne w Orlenie czy Enei. Ale druga sprawa to trwałe odpolitycznienie, za pomocą ustawy, rozporządzeń i dobrych praktyk. Wiceszef resortu wskazał, że chodzi o zablokowanie nominacji politycznych.
Czytaj więcej
Minister Aktywów Państwowych powołał z dniem 6 lutego 2024 r. Witolda Literackiego do zarządu Orlen. Jednocześnie rada nadzorcza spółki podczas dzisiejszego posiedzenia powołała Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu Orlen - poinformował koncern w komunikacie.
– W tej chwili członków rad nadzorczych nominują wiceministrowie i minister MAP. Nie wydaje się to właściwe. Nabór może być prowadzony przez niezależnych headhunterów (z ang. łowców głów). Spotkałem się z szefami takich największych agencji w Polsce. Mówią, że pierwszy raz pyta ktoś ich od ośmiu lat o pomoc – wyjaśniał Bartmiński na antenie.
Zaznacza jednak, że docelowy model w tym zakresie jest wypracowywany. – Chodzi o to, by spółki już na zawsze nie były zawłaszczane, kolonizowane przez partie polityczne. Ale nie bądźmy naiwni – nie będzie tak, że odetniemy wpływ państwa na kluczowe sektory państwa – podkreśla.