Siłacz zasilany silnikiem spalinowym

Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1893 r. Trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Na początku, w głównej mierze, produkowano armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę centralnego ogrzewania i wodociągową.

Dziewięć lat później, właściciele poszerzyli działalność o produkcję silników spalinowych. Te, produkowane na warszawskiej Woli, zyskiwały na popularności, najczęściej trafiając na wschód. Wtedy też zdecydowano o nadaniu firmie nazwy Ursus S.A., co było powiązane z popularnością powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Z czasem Ursus S.A. stał się jedynym dostawcą silników do Rosji.

Pierwsze prace nad skonstruowaniem polskiego ciągnika trwały w latach 1916-1918 i zakończyły się wykonaniem jednego prototypu. Seryjna produkcja ruszyła w 1923 roku. W 1983 r. przedsiębiorstwo Ursus S.A. produkowało około 50 tys. ciągników rocznie. Wielokrotnie nagradzano je na polskich i zagranicznych wystawach. Zdominowały one nie tylko rodzime rolnictwo, ale również sięgnęły po zagraniczne rynki w ponad 50 krajach świata.

W roku 2011 skończyła się warszawska historia fabryki Ursus S.A.. Firma przeniosła siedzibę do Lublina na tereny dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, tym samym stając się ważnym przedsiębiorcą i pracodawcą w regionie. W tym czasie, w zakładzie produkowano kilka typów ciągników. Ważnym momentem było podpisanie pierwszego kontraktu na dostawę 1500 ciągników do Etiopii. Ponadto Ursus S.A. wspierał rozwój miejscowego serwisu oraz organizację własnej hali montażowej.

Foto: Mat. Partnera

Co będzie dalej z Ursus S.A.?

W związku z tym, że w 2021 r. sąd w Warszawie zdecydował się ogłosić upadłość przedsiębiorstwa Ursus S.A., dziś marka ze 130-letnią tradycją czeka na nowego właściciela. 14 marca 2024 roku odbędzie się konkurs ofert, obejmujący sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS S.A. w upadłości, w skład którego wchodzą m.in:

1.       Zakład produkcyjny w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie), składający się z nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 9 ha. Jest to zakład zajmujący się produkcją maszyn rolniczych od 1946 roku.

2.       Zakład produkcyjny w Lublinie (woj. lubelskie), gdzie nieruchomości zajmują łączną powierzchnię ponad 4 ha. Dawniej produkowano tu wszystkie ciągniki marki Ursus S.A., lecz od 2013 roku w zakładzie ruszyła również produkcja autobusów miejskich. Lokalizacja umożliwia łatwą komunikację, zważywszy na sąsiedztwo drogi woj. 822, która posiada szybkie połączenie z drogą ekspresową S12. Co więcej, teren zakładu zawiera szerokie zaplecze techniczne, składające się z maszyn i narzędzi niezbędnych do montażu ciągników oraz autobusów. To właśnie tutaj znajdował się wydział, w którym rozwijano elektryczny samochód dostawczy „Elvi” czy samochód osobowo-dostawczy „Lublin”.

3.       Ruchomości w tym m.in.: wycinarki laserowe, prasy zwijające, wypalarka plazmowa, prasy zaginające i zwijające, wyposażenie magazynu wysokiego składowania.

4.       Znak towarowy Ursus S.A.

5.       Inne nieruchomości, wzory przemysłowe i inne znaki towarowe, dokumentacja projektowa.

Zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości możliwy będzie po przystąpieniu do konkursu ofert, który odbędzie się 14 marca 2024 roku. Więcej informacji na ten temat udzielają:

·        Kamil Dąbrowski – Pełnomocnik Zarządu Intrum Sp. z o. o., e-mail: kamil.dabrowski@intrum.com, tel.: 508 562 109

·        Dawid Leszczyniak - Pełnomocnik Zarządu Intrum Sp. z o. o., e-mail: ext-dawid.leszczyniak@intrum.com, tel.: 609 040 656

·        Paweł Głodek - Syndyk Masy Upadłości, e-mail: pawel.glodek@syndycy.com.pl, tel.: 600 338 185

Materiał Promocyjny