Siłacz zasilany silnikiem spalinowym
Wszystko zaczęło się w Warszawie w 1893 r. Trzej inżynierowie: Ludwik Rossman, Kazimierz Matecki, Emil Schönfeld, wraz z czterema przedsiębiorcami: Stanisławem Rostkowskim, Aleksandrem Radzikowskim, Karolem Strassburgerem i Ludwikiem Fijałkowskim z oszczędności posagowych swoich siedmiu córek założyli przedsiębiorstwo o nazwie Towarzystwo Udziałowe Specyalnej Fabryki Armatur. Na początku, w głównej mierze, produkowano armaturę dla przemysłu cukrowniczego, spożywczego i gorzelniczego, hydranty przeciwpożarowe oraz armaturę centralnego ogrzewania i wodociągową.
Dziewięć lat później, właściciele poszerzyli działalność o produkcję silników spalinowych. Te, produkowane na warszawskiej Woli, zyskiwały na popularności, najczęściej trafiając na wschód. Wtedy też zdecydowano o nadaniu firmie nazwy Ursus S.A., co było powiązane z popularnością powieści „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Z czasem Ursus S.A. stał się jedynym dostawcą silników do Rosji.
Pierwsze prace nad skonstruowaniem polskiego ciągnika trwały w latach 1916-1918 i zakończyły się wykonaniem jednego prototypu. Seryjna produkcja ruszyła w 1923 roku. W 1983 r. przedsiębiorstwo Ursus S.A. produkowało około 50 tys. ciągników rocznie. Wielokrotnie nagradzano je na polskich i zagranicznych wystawach. Zdominowały one nie tylko rodzime rolnictwo, ale również sięgnęły po zagraniczne rynki w ponad 50 krajach świata.
W roku 2011 skończyła się warszawska historia fabryki Ursus S.A.. Firma przeniosła siedzibę do Lublina na tereny dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych, tym samym stając się ważnym przedsiębiorcą i pracodawcą w regionie. W tym czasie, w zakładzie produkowano kilka typów ciągników. Ważnym momentem było podpisanie pierwszego kontraktu na dostawę 1500 ciągników do Etiopii. Ponadto Ursus S.A. wspierał rozwój miejscowego serwisu oraz organizację własnej hali montażowej.
Co będzie dalej z Ursus S.A.?
W związku z tym, że w 2021 r. sąd w Warszawie zdecydował się ogłosić upadłość przedsiębiorstwa Ursus S.A., dziś marka ze 130-letnią tradycją czeka na nowego właściciela. 14 marca 2024 roku odbędzie się konkurs ofert, obejmujący sprzedaż przedsiębiorstwa URSUS S.A. w upadłości, w skład którego wchodzą m.in:
1. Zakład produkcyjny w Dobrym Mieście (woj. warmińsko-mazurskie), składający się z nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 9 ha. Jest to zakład zajmujący się produkcją maszyn rolniczych od 1946 roku.
2. Zakład produkcyjny w Lublinie (woj. lubelskie), gdzie nieruchomości zajmują łączną powierzchnię ponad 4 ha. Dawniej produkowano tu wszystkie ciągniki marki Ursus S.A., lecz od 2013 roku w zakładzie ruszyła również produkcja autobusów miejskich. Lokalizacja umożliwia łatwą komunikację, zważywszy na sąsiedztwo drogi woj. 822, która posiada szybkie połączenie z drogą ekspresową S12. Co więcej, teren zakładu zawiera szerokie zaplecze techniczne, składające się z maszyn i narzędzi niezbędnych do montażu ciągników oraz autobusów. To właśnie tutaj znajdował się wydział, w którym rozwijano elektryczny samochód dostawczy „Elvi” czy samochód osobowo-dostawczy „Lublin”.
3. Ruchomości w tym m.in.: wycinarki laserowe, prasy zwijające, wypalarka plazmowa, prasy zaginające i zwijające, wyposażenie magazynu wysokiego składowania.
4. Znak towarowy Ursus S.A.
5. Inne nieruchomości, wzory przemysłowe i inne znaki towarowe, dokumentacja projektowa.
Zakup przedsiębiorstwa Ursus S.A. w upadłości możliwy będzie po przystąpieniu do konkursu ofert, który odbędzie się 14 marca 2024 roku. Więcej informacji na ten temat udzielają:
· Kamil Dąbrowski – Pełnomocnik Zarządu Intrum Sp. z o. o., e-mail: kamil.dabrowski@intrum.com, tel.: 508 562 109
· Dawid Leszczyniak - Pełnomocnik Zarządu Intrum Sp. z o. o., e-mail: ext-dawid.leszczyniak@intrum.com, tel.: 609 040 656
· Paweł Głodek - Syndyk Masy Upadłości, e-mail: pawel.glodek@syndycy.com.pl, tel.: 600 338 185
Materiał Promocyjny