Putin łaskawy dla niemieckiego giganta. Nacjonalizacji nie będzie

Kreml wycofał się z zawłaszczenia rosyjskiego majątku niemieckiego giganta cementowego HeidelbergCement. Inni takiego farta nie mieli.

Publikacja: 13.09.2023 18:58

Putin uratował rosyjski majątek HeidelbergCement

Putin uratował rosyjski majątek HeidelbergCement

Foto: AFP

Jak podaje agencja Interfax, prokuratura generalna Rosji uzasadniała swoją decyzję o wycofaniu z sądu wniosku o zajęciu niemieckiego majątku „dodatkową weryfikacją szczególnych okoliczności wskazujących na możliwość ochrony interesów państwa innymi środkami prawnymi”.

Cztery cementownie uratowane

Prokurator oświadczył przed sądem, że odstąpił od żądań, a sędzia podjął decyzję o całkowitym umorzeniu postępowania w tej sprawie. Dzisiejsza decyzja Sądu Arbitrażowego zapadła dzień po wystąpieniu Putina na Wschodnim Forum Ekonomicznym. Zapewnił on, że w Rosji nie będzie żadnej nacjonalizacji prywatnego majątku.

Czytaj więcej

Władimir Putin: Nikomu niczego nie odbieramy

„Organy ścigania mają prawo ocenić, co dzieje się w gospodarce w konkretnych przypadkach. Nie ma to jednak związku z żadnymi decyzjami dotyczącymi deprywatyzacji. Nikomu nie będą się śnić koszmary, ale każdy musi przestrzegać prawa Federacji Rosyjskiej” – powiedział.

8 sierpnia Sąd Arbitrażowy w Moskwie uwzględnił środki tymczasowe w pozwie prokuratury generalnej, która wniosła o przejęcie udziałów w spółkach HeidelbergCement Rus LLC, Raw Materials Company JSC, Tsesla Shale Cement Plant i Gurovo-Beton JSC na rzecz rosyjskiego skarbu państwa.

Rosyjski reżim argumentował, że spółka dominująca – grupa HeidelbergCement niemieckiego miliardera Ludwiga Merkle – jest zarejestrowana na terytorium nieprzyjaznego państwa, czyli w Holandii i „może podejmować działania mające na celu wycofanie kompleksu majątkowego kontrolowanych przedsiębiorstw, sprzedając je podmiotom trzecim. A to doprowadzi do zatrzymania cykli technologicznych, zmniejszenia mocy produkcyjnych, stworzenia sztucznego niedoboru wytwarzanych produktów na rynku.”

Potem przemówił Putin i widmo utraty rosyjskich aktywów przez niemiecki koncern - znikło.

Czytaj więcej

Niemiecki koncern energetyczny w rosyjskiej pułapce

Nacjonalizacja po 31 latach

Gazeta RBK przypomina, że w tym roku prokuratura wszczęła kilkadziesiąt procesów o przekazanie majątku prywatnego państwu. Powody były przez reżim wymyślane w pośpiechu, tak że budziły tylko zdumienie. Miało to być m.in. nielegalne, zdaniem prokuratury, przejście w latach 90. XX w. na własność prywatną szeregu przedsiębiorstw.

Zgodnie z taką argumentacją 8 września Sąd Arbitrażowy w Permie na Uralu na wniosek prokuratury generalnej uznał wyniki prywatyzacji z 1992 r jednego z największych producentów formaldehydu i metanolu Rosji, spółki Metafrax Chemicals, za nielegalne. Sąd zdecydował, że 31 lat temu (!) państwo zostało nielegalnie usunięte z groma właścicieli zakładów. Taka argumentacja pasuje jak ulał do wszystkich majątków rosyjskich oligarchów, ale jakoś prokuratura nimi się nie zajęła.

Szef Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Aleksander Szochin zauważył, że w obecnych warunkach (rosyjska wojna, sankcje Zachodu -mnred) stabilność jest „ważniejsza niż drugorzędne powody odbierania majątku obecnym właścicielom”.

Czytaj więcej

Exodus firm z Rosji trwa. Polska w światowej czołówce

„Co więcej, powiedzmy, że w latach 90. popełniono błąd podczas prywatyzacji. Ilu właścicieli od tamtej pory mogło tam się zmienić? Musimy przyjrzeć się i podjąć decyzję na podstawie rodzaju aktywów. W jakim są stanie i ile w nie zainwestowano”.

O ile więc Niemcom się upiekło i dalej mogą zarabiać w Rosji pomimo sankcji i poczucia przyzwoitości, to wielu firmom rosyjski reżim zawłaszczył już majątek. na przykład Shell na Sachalinie stracił udziały w projekcie wydobywczym Sachalin-1, gdzie był operatorem, bo nie zgodził się na warunki reżimu.

Inne firmy wycofały się z Rosji pomimo strat, np. fiński Fortum mający kilka elektrociepłowni i OZE zrezygnował z "części portfela, której nie da się spłacić w obecnych warunkach". Pozostawione przez Finów moce, rosyjski reżim ponownie wystawił na przetargi.

Biznes
Kolejny koncern zbrojeniowy z Unii będzie produkował na Ukrainie
Biznes
Gdzie wyrzucić woreczek po ryżu? Wiele osób popełnia ten sam błąd
Biznes
Trump pozbywa się papierowych słomek. To (częściowo) dobra decyzja, mówią ekolodzy
Biznes
TikTok powraca do sklepów z aplikacjami Apple i Google w USA
Biznes
Kto dostarczy okręty dla Polski, nowe cła USA i zmiany w programie mieszkaniowym