Berlusconi pozostawił kontrolę nad rodzinnym biznesem dwóm najstarszym dzieciom

Najstarsze dzieci Silvio Berlusconiego, Marina i Pier Silvio, będą wspólnie dzielić większościową kontrolę nad imperium biznesowym, które założył – informuje Reuters po ujawnieniu testamentu byłego premiera.

Publikacja: 06.07.2023 12:56

Pier Silvio Berlusconi, w środku, i Barbara Berlusconi, po prawej, przybywają na państwowy pogrzeb S

Pier Silvio Berlusconi, w środku, i Barbara Berlusconi, po prawej, przybywają na państwowy pogrzeb Silvio Berlusconiego w katedrze Duomo w Mediolanie

Foto: Bloomberg

Marina i Pier Silvio Berlusconi, którzy już pełnią kierownicze funkcje w niektórych firmach, będą mieli równe udziały o łącznej wartości około 53% w rodzinnym holdingu Fininvest, podało źródło Reutera, potwierdzając wcześniejszy raport agencji informacyjnej ANSA.

Marina przewodniczy Fininvestowi, a Pier Silvio kieruje biznesem telewizyjnym MFE-MediaForEurope (MFEB.MI), który od dawna jest klejnotem w koronie rodziny. Pięcioro dzieci Berlusconiego poinformowało wcześniej w oświadczeniu, że „żaden akcjonariusz nie będzie sprawował ogólnej indywidualnej pośredniej kontroli nad Fininvest, którą wcześniej sprawował ich ojciec”.

Czytaj więcej

„Sukcesja” po włosku. Na spadek po Berlusconim czeka w napięciu pięcioro dzieci

Barbara, Eleonora i Luigi Berlusconi, troje dzieci Silvio Berlusconiego z drugiego małżeństwa, byli mniej zaangażowani w rodzinny biznes. Były premier Włoch, który zmarł 12 czerwca w wieku 86 lat, podjął decyzję o dziedziczeniu w 2006 roku, jak wynika z kopii testamentu, do której dotarł Reuters. Podpisał swój zapis słowami: „Dziękuję, bardzo kocham was wszystkich, wasz Tato”.

Akcje MFE B na giełdzie w Mediolanie spadły po upublicznieniu testamentu, tracąc około 0,4%. Akcje wzrosły w wyniku spekulacji, że rodzina może sprzedać swoje udziały, ale dyrektor generalny MFE, Pier Silvio Berlusconi, powiedział w tym tygodniu, że nigdy nie rozmawiano o sprzedaży, a firma będzie trzymać się swoich planów rozwoju w Europie,

W testamencie Berlusconi pozostawił po 100 milionów euro (około 450 mln złotych) Marcie Fascina, swojej partnerce w chwili jego śmierci, i jego młodszemu bratu Paolo. Zostawił także 30 milionów euro (około 135 mln złotych) Marcello Dell'Utri, wieloletniemu partnerowi biznesowemu i bliskiemu przyjacielowi, który został skazany za zmowę mafijną w 2014 roku.

Czytaj więcej

Silvio Berlusconi: „Il Cavaliere”, czyli „Rycerz”

Berlusconi nigdy nie był prawnie żonaty z Fasciną, która ma 33 lata, chociaż na łożu śmierci nazwałby ją swoją żoną. Testament był w niezapieczętowanej kopercie i datowany na 19 stycznia 2022 r., co zbiegło się z jednym z przyjęć Berlusconiego do mediolańskiego szpitala San Raffaele na leczenie. Czterokrotny premier i lider konserwatywnej partii Forza Italia, który założył imperium biznesowe oparte na nieruchomościach, a następnie telewizji, zmarł w Mediolanie. Chorował na białaczkę i niedawno zachorował na zapalenie płuc. Zgodnie z włoskim prawem dzieci mają prawo odziedziczyć dwie trzecie majątku rodziców w równych częściach, podczas gdy zmarły może rozporządzać pozostałą jedną trzecią według własnego uznania. Berlusconi był także właścicielem włoskiego klubu piłkarskiego Serie A Monza. Jego majątek obejmuje Villa San Martino w miejscowości Arcore niedaleko Mediolanu, gdzie jego prochy pochowano w rodzinnym mauzoleum. Inne nieruchomości obejmują Villa Certosa na Costa Smeralda na Sardynii, gdzie gościł światowych przywódców, w tym prezydenta Rosji Władimira Putina oraz byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira.

Biznes
Elon Musk stracił 11 mld dolarów na cłach Trumpa. Ale to nie jest rekord
Biznes
Trump sprzedaje „złote karty” bogatym. Rosjanie ustawiają się w kolejce
Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Materiał Promocyjny
Bez mentoringu nie będzie kobiet na stanowiskach