Propozycja spotkania w celu „pogłębionego omówienia spostrzeżeń i pomysłów” oraz apel o „otwarcie na dialog i nieprocedowanie zmian, które byłyby przygotowane w pośpiechu, a więc niedoskonałe, a dodatkowo zdecydowanie zbyt daleko idące i uderzające w rozwój telemedycyny w Polsce” – to pojawiające się w ostatnich dniach inicjatywy organizacji przedsiębiorców reprezentujących firmy z branży telemedycznej. Odpowiadają w ten sposób na zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, które chce w krótkim czasie wprowadzić w życie nowe zasady mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości przy wypisywaniu e-recept i e-zwolnień.
Czytaj więcej
Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić przepisy, które ograniczą nieprawidłowości przy wypisywaniu e-recept i zwolnień lekarskich.
Chodzi o internetowe strony, które promują się jako miejsce, gdzie za ich pośrednictwem można w błyskawicznym tempie uzyskać zwolnienie lekarskie lub receptę na leki. Kluczowym elementem całego procesu nie jest konsultacja lekarska (czy chociażby konieczność przedstawienia dokumentacji medycznej potwierdzającej schorzenie), ale uiszczenie opłaty.
Pod koniec marca w mediach pojawiły się zapowiedzi resortu zdrowia dotyczące szybkich zmian w przepisach zmniejszających ryzyko nieprawidłowości przy wypisywaniu e-recept. Wywołały one duże zaniepokojenie branży telemedycznej. List do kierownictwa resortu zdrowia wystosowało siedem organizacji branżowych: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Polska Izba Gospodarcza Informatyki Medycznej, Fundacja Telemedyczna Grupa Robocza, Pracodawcy dla Zdrowia, Pracodawcy Medycyny Prywatnej, Polskie Stowarzyszenie HL7. „Zrozumiały jest zamiar podjęcia działań regulacyjnych mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom związanych ze zdalnym wystawianiem e-dokumentów” – piszą autorzy listu. „Jednocześnie niezwykle istotne jest, aby takie zmiany wprowadzać z uwzględnieniem pozostałych aspektów działalności telemedycznej, aby w niezamierzony sposób nie utrudnić usług zdalnych świadczonych prawidłowo” – zastrzegają.
Czytaj więcej
Pandemia nakręciła boom na telemedycynę. Na fali tej płynie białostocki medtech, który rozwija platformę do zdalnych porad lekarskich . W Europie z tego polskiego rozwiązania skorzystało już kilkaset tysięcy osób.