Electrolux sprzedał biznes w Rosji miejscowemu kierownictwu

Szwedzka firma Electrolux sprzedała rosyjski biznes miejscowemu kierownictwu. Szwedzi cztery dni po rosyjskiej napaści na Ukrainę zaprzestali serwisowania i eksportu do Rosji. Teraz z rosyjskich sklepów zniknie nie tylko marka Electrolux, ale i Zanussi, AEG i McCulloch.

Publikacja: 02.09.2022 17:04

Electrolux sprzedał biznes w Rosji miejscowemu kierownictwu

Foto: Bloomberg

Szwedzki producent sprzętu elektrycznego Electrolux sprzedał swoją działalność w Rosji kierownictwu rosyjskiego oddziału. Opuszczenie rynku rosyjskiego będzie kosztować firmę 35 mln koron szwedzkich (3,3 mln dol.).

„Jak wcześniej informowaliśmy, Electrolux zawiesił swoją działalność w Rosji, gdy na Ukrainie rozpoczęły się działania wojenne. Teraz Electrolux zdecydował się wycofać z Rosji i przenieść firmę do lokalnego kierownictwa, sprzedając swoją spółkę zależną w Rosji. Electrolux nie ma produkcji w Rosji i nie będzie dostarczał sprzętu do sprzedawanej firmy” - głosi komunikat.

W 2021 r. sprzedaż Electroluxa w Rosji stanowiła 1,6 proc. całkowitej sprzedaży grupy. Oprócz sprzętu AGD firma produkuje profesjonalny sprzęt dla hoteli, restauracji, kawiarni i pralni. Jest sprzedawany pod markami Electrolux, Zanussi, AEG i McCulloch.

Czytaj więcej

Rosja wprowadza „alternatywne” sposoby importu, żeby ominąć sankcje

To dla tego segmentu rosyjskiego rynku odejście szwedzkiej firmy będzie najdotkliwsze. Rosyjscy biznesmeni stracili wsparcie serwisowe Szwedów cztery miesiące temu, przypomniał w rozmowie z Kommersantem dyrektor generalny oficjalnego dealera Electrolux, firmy DEKS, Dawid Kużim: „Firma zawiesiła działalność 28 lutego. Oficjalnie wysłali list, wstrzymali wysyłkę towarów do Rosji i Białorusi.

Od tego momentu żadne części zamienne, sprzęt nie zostały oficjalnie sprowadzone na rynek rosyjski. Nawet tego, co zakład miał w moskiewskim magazynie, nie udostępnił do sprzedaży w Rosji po rosyjskiej na paści na Ukrainę. Opłacone zamówienia zostały zawieszone. Szwedzi poinformowali, że wpłacone pieniądze zwrócą a dostaw nie będzie.

-Teraz sytuacja wygląda następująco: w zamówieniu, która przychodzi do zakładu, należy wskazać, dla kogo jest przeznaczony. W przypadku Rosji lub Białorusi wysyłka jest zabroniona. Znajdujemy pewne rozwiązania, na przykład import równoległy (kupowanie zakazanych sankcjami towarów na rynkach trzecich-red). Niektóre rozwiązania są cały czas wypracowywane, ale są one bardzo skomplikowane, ponieważ są problemy ze strony banków – niektóre nie przekazują waluty, a to wszystko jest transportowane przez Kazachstan. Tak więc, gdy tylko znajdziemy wyjście, zaczynamy działać” - podkreśla Kużim.

Electrolux Professional, produkujący sprzęt dla profesjonalnych konsumentów, ogłosił w lipcu wycofanie się z Rosji.

Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Francja naciska na Polskę w sprawie zakupów zbrojeniowych
Biznes
Walka o lepszy ład korporacyjny w spółkach z udziałem Skarbu Państwa
Biznes
Polska odkręca kurek z pieniędzmi na AI. Chodzi o miliardy złotych
Biznes
Pragmatyczna transformacja – dobre rozwiązanie na trudny czas
Biznes
Orlen chce transformować nie tylko Polskę, ale i nasz region