19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 05:15 Publikacja: 06.03.2022 10:14
Foto: Andrey Rudakov/Bloomberg
Opuszczając Rosję, zostawiają tam również swoje pieniądze i mówimy tutaj o kwocie ponad 100 mld dolarów.
— Najprawdopodobniej zachodnie firmy nie straciły na jakimś rynku tyle pieniędzy od czasów usunięcia szacha w Iranie i rewolucji islamskiej — uważa główny ekonomista Renaissance Capital, Charlie Robertson.
Przedstawiciele władz UE sprawdzają możliwość ograniczenia wpływów Rosji w MFW i jej dostępu do środków finansowych po agresji na Ukrainę
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings obniżyła oceny wiarygodności kredytowej 26 rosyjskich firm wydobywczych i umieściła je na liście do przeglądu z możliwością dalszego obniżenia ratingu.
Tradycyjnie neutralna Szwajcaria ogłosiła nowe sankcje wobec Rosji w zakresie eksportu i usług finansowych, dotrzymując kroku Unii Europejskiej
Administracja prezydenta Joe Bidena zapewnia, że rozważa różne opcje, jeśli miałoby dojść do zmniejszenia zużycia rosyjskich surowców. Agencja Bloomberg powołując się na nieoficjalne informacje donosi, że zakaz importu jest bliżej niż dalej. A demokratyczni senatorowie mówią wprost: nie zatrzymamy Putina z rosyjskim gazem w amerykańskich samochodach.
Dwie rosyjskie linie lotnicze Aeroflot i S7 należą do globalnych sojuszy lotniczych – odpowiednio Skyteam i Oneworld. Kolejne linie członkowskie zrywają z nimi umowy o wspólnych rezerwacjach, a Rosjanie tracą dostęp do programów lojalnościowych.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Bloomberg przedstawił szczegóły dotyczące 16 pakietu unijnych sankcji wobec Rosji.
Prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol oddał się w ręce funkcjonariuszy policji i został aresztowany.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Radykalna niemiecka prawica pragnie uczynić z kwestii imigracyjnej lejtmotyw kampanii wyborczej. Partie mainstreamowe wolą dyskusję na temat reanimacji gospodarki.
Większość ludzkości z nadzieją oczekuje przejęcia władzy przez nowego prezydenta USA. Wyjątkiem jest wolna Europa, a także Korea Południowa – wskazuje globalny sondaż przeprowadzony przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR).
Globalne badanie ECFR pokazuje, że świat poza Europą odrzuca demokrację, prawa człowieka i rządy prawa – jego symbolem stał się Donald Trump. Unia cierpi za to na eurocentryczność. Przekonanie Zachodu, że wciąż rządzi duszą świata, doprowadziło do obrania błędnej strategii wobec Rosji. Co zrobić, by już nigdy nie powtórzyć tego błędu?
Wielkimi zwycięzcami transakcyjnego porządku światowego, jaki symbolizuje Donalda Trump, są Indie, Brazylia czy Chiny. Uzyskały podmiotowość, o jakiej mogły dotąd tylko marzyć – mówi dyrektor Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) Mark Leonard.
Jeszcze niedawno Adam Bodnar pouczał sędziów, że wyroki trybunałów międzynarodowych muszą być bezwzględnie przestrzegane. Dziś przyjął punkt widzenia swego poprzednika, Zbigniewa Ziobry, że czasami nie muszą.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas