Była gwiazda Doliny Krzemowej winna defraudacji i oszustw. Grozi jej 20 lat więzienia

Elizabeth Holmes, założycielka startupu Theranos, który miał opracować rewolucyjny test z kropli krwi, została uznana przez sąd federalny w San Jose winną 4 z 11 stawianych jej zarzutów zmowy w celu oszukania inwestorów oraz defraudacji.

Publikacja: 04.01.2022 10:02

Elizabeth Holmes winna oszustw i defraudacji

Elizabeth Holmes winna oszustw i defraudacji

Foto: AFP

Holmes grozi do 20 lat więzienia oraz grzywna finansowa w wysokości około miliona dolarów. O wymiarze kary zadecyduje sąd na późniejszej rozprawie. Proces trwał w sumie cztery miesiące.

Czytaj więcej

Elizabeth Holmes. Upadek Steve'a Jobsa w spódnicy

Elizabeth Holmes została uznana za winną czterech stawiany jej zarzutów, w tym zmowy w celu oszukania inwestorów oraz defraudacji łącznie prawie 50 mln dolarów pochodzących od udziałowców. Ława przysięgłych po siedmiu dniach obrad oczyściła ją z czterech innych zarzutów. Nie była też w stanie podjąć decyzji w sprawie pozostałych trzech.

Holmes nie przyznała się do winy i zapewniała, że działała w dobrej wierze. Podczas procesu twierdziła, że była wykorzystywana i manipulowana przez Sunny'ego Balwaniego, z którym razem prowadziła firmę. Balwani, który też czeka na proces, był nie tylko jej partnerem biznesowym, ale i życiowym.

Sunny Balwani, stanie w przyszłym miesiącu przed sądem w tym samym sądzie z podobnymi zarzutami. Prawdopodobne Holmes pozna wymiar kary dopiero po zakończeniu jego sprawy – informuje BBC.

Elizabeth Holmes, która założyła startup Theranos w wieku 19 lat i była postrzegana jako wschodząca gwiazda Doliny Krzemowej, twierdziła, że jej firma wynalazła urządzenie, które zrewolucjonizuje medycynę. Maszyna miała wykonywać szybkie badania krwi z użyciem tylko kilku jej kropel, bez konieczności wkłuwania się w żyły, tak jak dotychczas. Badanie miało być bezpieczne, szybkie, bezbolesne i skuteczne.

Okazało się, że Holmes znacznie wyolbrzymiła swoje osiągnięcie. Zanim została zdemaskowana udało jej się pozyskać wielu wpływowych inwestorów, m.in. byłego szefa Pentagonu gen. Jamesa Mattisa czy byłych szefów dyplomacji USA George’a Schultza i Henry Kissingera, a także magnata medialnego Ruperta Murdocha czy miliardera Larry Ellisona oraz rodzina Waltononów, właściciele sieci Walmart a także rodzina byłej sekretarz ds. edukacji w administracji Donalda Trumpa - Betsy DeVos. Theranos był w szczytowym momencie wyceniany na 19 mld dolarów, zanim w 2018 r. doszło do bankructwa firmy.

Już w 2015 roku reporter „Wall Street Journal” demaskował Theranos i Holmes, pisząc, że jej rzekomo rewolucyjne urządzenie nie działa, mimo, iż pojawiło się w aptekach i punktach medycznych w Stanach Zjednoczonych. Holmes twierdziła wtedy, że maszyna jest w stanie wykryć setki różnych chorób. Okazało się, że testy są niewiarygodne.

Czytaj więcej

Theranos: szefowie firmy staną przed sądem za oszustwo
Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Pogłębiona wiedza
o transporcie

CZYTAJ WIĘCEJ
Biznes
Rosną wydatki Kremla na dziecięcą armię Putina
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Biznes
Latynosi są w USA potrzebni, ale i tak mają być deportowani
Biznes
Inwestorzy Tesli odetchnęli z ulgą. Musk obiecał bardziej zajmować się firmą niż DOGE
Biznes
Obniżka stóp procentowych w maju? Recepta dla zbrojeniówki i dolar pod presją
Biznes
Ciemne chmury nad amerykańską zbrojeniówką. Wykorzystają to firmy z Europy?