Inwestycjom w informatykę w przemyśle chemicznym w ostatnich latach nie sprzyjały: niższy niż średnio w całym przemyśle wzrost produkcji i sprzedaży, struktura własnościowa oraz profil produkcji (duży udział półproduktów). Nie dotyczyło to jednak wszystkich firm. Na przykład przedsiębiorstwa reprezentujące przemysł petrochemiczny należą w Polsce do głównych odbiorców rozwiązań IT.
Wielkie wdrożenia w PKN Orlen, np. systemów SAP do zarządzania, śledzono z uwagą, gdyż wtedy były to przedsięwzięcia pionierskie w kraju. Od lipca tego roku korporacyjny system do zarządzania SAP ERP i branżowy Oil & Gas są wprowadzane w spółkach należących do grupy Orlen: w Rafinerii Trzebinia, Orlen Gaz i Orlen Oil.
Te trzy przedsiębiorstwa należące do największych spółek grupy kapitałowej dotąd nie były obsługiwane przez system SAP. Realizacja projektu o nazwie SAP@GK ma doprowadzić do zwiększenia efektywności firm.Zakres przedsięwzięcia (wykonuje go firma informatyczna BCC) jest bardzo szeroki. W każdej z trzech spółek wdrożenie SAP obejmuje finanse i controlling, zaopatrzenie, produkcję, sprzedaż i kadry, a także hurtownię danych. Docelowo wsparcie informatyczne będzie dotyczyć także procesów specyficznych dla branży paliwowej, takich jak zarządzanie produkcją procesową, konfekcjonowanie produktów, naliczanie akcyzy. Projekt zakłada wykorzystanie rozwiązań już stosowanych w PKN Orlen.
Pierwszą częścią projektu była analiza procesów biznesowych i porównanie potrzeb spółek z modelem funkcjonującym w PKN Orlen. Od początku listopada tego roku trwają prace wdrożeniowe. Uruchamianie kolejnych funkcji systemu IT w trzech firmach będzie robione etapami w ciągu całego 2008 r.
Na znaczne inwestycje w IT zdecydowała się również Grupa Chemiczna Ciech skupiająca 30 przedsiębiorstw. Firma ta wybrała E-Business Suite Oracle. Zintegrowany system IT ma sprzyjać poprawie efektywności spółek i pozwolić skutecznie konkurować na rynkach zagranicznych.