To urządzenie jest oczkiem w głowie Microsoftu. Jego prezentacja do ostatniej chwili owiana była głęboką tajemnicą, a media huczały od domysłów i przecieków. W końcu, w nocy z poniedziałku na wtorek, podczas konferencji w Los Angeles, gigant z Redmond pokazał urządzenie o nazwie Surface (powierzchnia), produkt wizualnie bardzo podobny do iPada, ale o bogatszej funkcjonalności i skierowany do szerszej grupy klientów.
- W tablecie Microsoftu nie widzę pogromcy iPada, choć to urządzenie ma duży potencjał – powiedziała agencji Reuters Sarah Rotman Epps, analityk firmy Forrester. – Ta premiera rodzi więcej pytań niż odpowiedzi, bo Microsoft nie powiedział nam wszystkiego na temat nowego produktu. Była mowa o parametrach technicznych, ale nie o usługach będących unikalną wartością Microsoftu, które mogą uczynić ten tablet wspaniałym urządzeniem.
Tak naprawdę Microsoft pokazał nie jeden, ale dwa tablety. Pierwszy z nich to urządzenie „prostsze", działające w oparciu o system Windows RT stworzony specjalnie dla układów o architekturze ARM, a więc takich, jakie powszechnie wykorzystuje się w telefonach komórkowych, tabletach czy nawet dziecięcych zabawkach. Druga wersja tabletu Surface, bardziej zaawansowana, funkcjonalnością zbliża się do ultrabooka: wyposażona została w procesor Intel i system Windows 8 – platformę, której oficjalna premiera odbędzie się na jesieni tego roku. Tym systemem Microsoft zamierza podbić rynek urządzeń mobilnych, w pełni integrując go z komputerami stacjonarnymi, tak aby każdy element systemu sprawiał wrażenie naturalnego przedłużenia urządzenia, czy to tabletu, czy laptopa, czy urządzeń typu all-in-one (czyli komputerów mieszczących się w obudowie monitora).
- Windows 8 zmieni oblicze branży IT i związanych z nią urządzeń, zarówno w segmencie konsumenckim, jak i biznesowym – powiedział „Rz" Kevin Turner, dyrektor operacyjny Microsoftu. – Z jego udziałem nie będzie różnicy jakościowej w działaniu tak różnych urządzeń jak tablety, pecety czy komputery biurkowe. Postrzegamy ten system jako jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, platformę, jaką do tej pory stworzyliśmy.
Jak podkreśla Arkadiusz Stanoszek, prezes firmy Core, polski przedstawiciel producenta programów antywirusowych AVG, niezwykła wygoda korzystania z systemu Windows 8 będzie wynikać z tego, że system ten wygląda identycznie zarówno w komputerze, jak i na smartfonie czy tablecie. – Wierzę, że system Microsoftu dzięki temu w ciągu roku znajdzie się w pierwszej trójce najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych – dodaje Stanoszek.