Haier bez fabryki w Polsce

Chiński Haier wycofuje się z pomysłu budowy wspólnie z firmą FagorMastercook fabryki lodówek we Wrocławiu – dowiedziała się „Rz”.

Publikacja: 18.11.2013 07:41

Haier bez fabryki w Polsce

Foto: Bloomberg

Nie wypali więc ogłoszony we wrześniu projekt, który miał być wart 56 mln euro, a pracę na początek miało w fabryce znaleźć 500 osób. Docelowo ta liczba miała wzrosnąć nawet do 700, a sama wartość inwestycji do 70 mln euro.

Upadłość Hiszpanów

– Weszliśmy we współpracę poprzez joint venture z firmą Fagor w Polsce, w sektorze urządzeń chłodniczych, ale ze względu na obecną sytuację tej spółki nie będziemy już kontynuować współpracy. Nie zamierzamy też wejść w inną współpracę – wyjaśnia w przesłanym „Rz" oświadczeniu grupa Haier. Tą inną współpracą spółka określa pytanie o jej potencjalne zainteresowanie zakupem aktywów Fagor w Europie.

Haier, czyli chiński producent AGD, miał właśnie we Wrocławiu uruchomić swój pierwszy zakład produkcyjny w Europie – w spółce joint venture z FagorMasterccok miał mieć 51 proc. udziałów.

Wszystko pokrzyżowały kłopoty finansowe hiszpańskiej grupy, która od 2002 r. jest także właścicielem polskiej marki Mastercook. Centrala wystąpiła już o ochronę przed wierzycielami, a polska spółka 30 października złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości.

Jej sytuacja aż tak nagle chyba pogorszyć się jednak nie mogła. W 2012 roku przychody spółki w Polsce według danych z Listy 500 wyniosły 897,9 mln zł i były o 2,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Udział eksportu w sprzedaży stanowił 71,2 proc. z kolei zysk na działalności operacyjnej to 41,2 mln zł.

W zakładach FagorMastercook w 2012 r. powstało 1,2 mln sztuk sprzętu, w tym roku miało to być 1,5 mln sztuk. – Wynika to z planów zwiększenia produkcji zmywarek oraz uruchomienia produkcji chłodziarek i zamrażarek jednodrzwiowych – mówił pod koniec stycznia 2013 r. „Rz" Ireneusz Bartnikowski, prezes FagorMastercook.

Tymczasem upadłość najsilniej mogą odczuć nabywcy sprzętu tej firmy. W komunikacie na stronie internetowej podała ona bowiem, że od 4 listopada 2013 r. nie jest w stanie realizować napraw i wymian gwarancyjnych sprzętu swojej produkcji. – Obecnie nie jesteśmy w stanie określić terminu rozpatrzenia Państwa roszczeń. Przypominamy, że przysługuje Państwu prawo składania reklamacji również do sprzedawcy – czytamy.

Gdzie z reklamacją?

Dotychczas sprzedawcy nie zostali zasypani wnioskami od niezadowolonych konsumentów i wciąż sprzedają sprzęt FagorMatercook. – Oferujemy produkty tej firmy. Niezależnie od sytuacji gwaranta na rynku jako sprzedawca mamy 2-letnią odpowiedzialność z tytułu ustawy konsumenckiej i będziemy działać zgodnie z nimi, żeby wywiązać się z naszych obowiązków – wyjaśnia Wioletta Batóg, rzecznik sieci Madia Markt oraz Saturn.

– Zrobimy wszystko, aby nasi klienci nie odczuli aktualnych problemów FagorMastercook. Wszystkie uzasadnione procesy reklamacyjne towarów zakupionych w naszej sieci zostaną przez nas uwzględnione. Sytuacja bieżąca spółki nie wpłynie w żaden sposób na naszą działalność – mówi Wojciech Kiestrzyń, wiceprezes Neonet.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora

p.mazurkiewicz@rp.pl

Specjalność eksportowa

Polska już od kilku lat jest największym producentem sprzętu domowego w Europie. Z ulokowanych w naszym kraju zakładów sprzęt trafia głównie do Niemiec (ok. 25-proc. udział), próg 10 proc. przekraczają Włochy oraz Francja. W 2012 r. z taśm produkcyjnych zjechało niemal 13,1 mln sztuk pralek, lodówek czy zmywarek. Doliczając produkcję drobnego AGD w Polsce, powstaje ok. 20 mln sztuk sprzętu rocznie. Mimo że produkcja przemysłowa ożywia się powoli, to w pierwszym kwartale w przypadku AGD była 15 proc. wyższa niż rok temu. W przypadku małego sprzętu wzrost wyniósł aż 25 proc. Choć projekt Haier został anulowany, nadal powstają też nowe zakłady, np. grupy Indesit.  Mocno może wzrosnąć produkcja Zelmera po przejęciu go przez niemieckie BSH.

Nie wypali więc ogłoszony we wrześniu projekt, który miał być wart 56 mln euro, a pracę na początek miało w fabryce znaleźć 500 osób. Docelowo ta liczba miała wzrosnąć nawet do 700, a sama wartość inwestycji do 70 mln euro.

Upadłość Hiszpanów

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Biznes
Zełenski i Trump rozmawiają o zakończeniu wojny. Czy Prezydent zawetuje ustawę o składce zdrowotnej?
Materiał Partnera
Chcesz skalować swój e-biznes? PM Showcase Day to wiedza i relacje, które naprawdę działają!
Biznes
Gdzie wyrzucić karton po mleku? Nie wszyscy znają dobrą odpowiedź
Biznes
Uczelnie chronią zagranicznych studentów. „Zatrudnijcie adwokata, nie opuszczajcie USA”
Biznes
Chiny zbliżają się do UE. Rekord na GPW. Ukrainie grozi niewypłacalność