Wspólnie z Instytutem Chemii Fizycznej PAN realizujemy projekt wytworzenia, przy wykorzystaniu technologii mikroprzepływów, sztucznych wysp trzustkowych. Strategia badania opiera się na technologii mikrokapsułkowania i ponownej agregacji zdysocjowanych komórek trzustki, głównie komórek ? i ?, w funkcjonalną postać wyspy trzustkowej.
W ramach konkursu NCBiR Szybka Ścieżka współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020, razem z Sygnis New Technologies sp.z o.o. tworzymy innowacyjną w skali światowej, biodrukarkę 3D dostosowaną do badań klinicznych, dzięki której możliwy będzie wydruk bionicznych narządów gotowych do transplantacji.
Czy w najbliższym czasie czeka nas 3D bioniczna rewolucja w medycynie?
Wolę określenie ewolucja niż rewolucja. Ewolucja to proces długotrwały i to określenie bardziej mi pasuje. Może pojawić się bardzo dużo problemów związanych z biodrukowaniem narządów, które utrudnią aplikację kliniczną rozwiązań związanych z biodrukiem. Czy biodruk zrewolucjonizuje medycynę? Ciężko w tym momencie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Obecnie rozwój technologii i materiałów do biodruku 3D jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi medycyny, szczególnie zaś medycyny regeneracyjnej i farmakologii. Naukowcy na całym świecie pracują nad wykorzystaniem biodruku 3D w medycynie spersonalizowanej czyli indywidualnym doborze terapii leczniczej dla pacjenta oraz nad wytworzeniem modeli tkankowych, na których firmy farmaceutyczne będą prowadziły badania fazy przedklinicznej, które w chwili obecnej są realizowane na modelach zwierzęcych. Takie rozwiązanie w sposób istotny ograniczy ilość zwierząt wykorzystywanych do badań, a z czasem może zastąpić je całkowicie. Możliwość drukowania bionarządów w technologii 3D jest szansą na rozwiązanie wielu problemów współczesnej medycyny, a przede wszystkim transplantologii. Biodruk 3D wykorzystywany jest przy wytwarzaniu implantów ubytków kostnych, ale coraz częściej zastosowanie znajduje podczas prac związanych z budową funkcjonalnych narządów takich, jak: trzustka, płuca, wątroba, serce czy skóra. Inżynieria tkankowa jest także intensywnie wykorzystywana w biotechnologicznych badaniach podstawowych przy tworzeniu modeli chorobowych nowotworów oraz modeli do badań przesiewowych związków do produkcji leków. Dzisiejsza technologia biodruku daje możliwość wytworzenia sztucznego środowiska imitującego to, co dzieje się w ludzkim organizmie. Biodruk tkanki skórnej, części chrzęstno-kostnych, rogówki, czy też naszej bionicznej trzustki są o krok od wprowadzenia do praktyki klinicznej. Na inne narządy trzeba będzie jeszcze poczekać.
„Bioniczna rewolucja" to bardzo dobry tytuł dla II aukcji charytatywnej i wystawy plenerowej. Wystawę artystycznych zdjęć mikroskopowych, które dokumentują prace naukowców podczas tworzenia prototypu 3D bionicznej trzustki, można obejrzeć do końca maja 2021 roku w Galerii Plenerowej Muzeum Łazienki Królewskie, u zbiegu ul. Agrykola i Al. Chińskiej. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Prezentowane na wystawie obrazy będą przedmiotem II aukcji charytatywnej pod tym samym tytułem, z której dochód zostanie przeznaczony na fazę kliniczną badań nad bioniczną trzustką i budowę Europejskiego Centrum Biotechnologii Medycznej. Multidyscyplinarne Centrum połączy kilka obszarów: biotechnologię, bioinżynierię, diagnostykę medyczną, medycynę spersonalizowaną oraz leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych. Naszą misją jest wprowadzenie drukowania 3D bionicznej trzustki do praktyki klinicznej na całym świecie. Chcemy stworzyć unikalne, na skalę światową, miejsce, gdzie zrealizujemy wszystkie fazy badań naukowych. Od pierwszych testów laboratoryjnych, aż do praktycznego zastosowania terapii u pacjentów. Aby tego dokonać i pozyskać fundusze na budowę Centrum, Fundacja Badań i Rozwoju Nauki po raz kolejny organizuje aukcję charytatywną, podczas której będzie można wylicytować niezwykłe, unikatowe fotografie spod mikroskopu. Aukcja charytatywna „Bioniczna rewolucja", odbędzie się 27 maja 2021 r. o godz. 19.30, on-line, na platformie aukcyjnej Onebid.pl
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w aukcji i do obejrzenia wystawy.