Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 03.06.2015 19:25 Publikacja: 03.06.2015 19:25
Foto: Bloomberg
Sąd w Moskwie aresztował syna byłego szefa głównego wykonawcy nowego rosyjskiego kosmodromu. Jurij Chrizman jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą miał stworzyć razem z ojcem - Michaiłem, byłym dyrektorem naczelnym Dalspecstroja - głównego wykonawcy nowego kosmodromu Wastocznyj.
Zdaniem śledczych w grupie było kilkunastu pracowników firmy, bynajmniej nie z szeregowych zatrudnionych, ale z kadry menadżerskiej. Mieli oni wyprowadzać pieniądze, które płynęły na budowę z budżetu. W sumie ukradli ok. 1,8 mld rubli (30 mln dol.), ale była to tylko kropla w morzu malwersacji wielu nieuczciwych wykonawców. Suma strat skarbu państwa oceniana jest na ok. 90 mld rubli (1,7 mld dol.).
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
120 kilometrów na prądzie? To możliwe i to, mimo że Skoda Kodiaq samochodem elektrycznym, czyli EV nie jest. To hybryda, czyli HEV, ale plug-in, czyli PHEV. Jak się w tym wszystkim połapać? Czym PHEV różni się od HEV i jakie daje to korzyści, na co dzień?
Od tego, w jaki sposób specjaliści od cyberbezpieczeństwa wytłumaczą pracownikom reguły, zależy, czy te reguły będą stosowane na co dzień
Jest środa, 30 października, a w najnowszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przybliża najświeższe informacje gospodarcze.
Ukraińska zbrojeniówka mocno zwiększyła produkcję m.in. amunicji 152 mm czy bezzałogowców. W przyszłości może stanowić silną konkurencję m.in. dla polskich podmiotów.
Żadna firma w Polsce nie ma dziś zdolności do produkcji amunicji artyleryjskiej 155 mm. A potrzebujemy wypełnić magazyny milionem sztuk. Po fiasku kontraktu z niemieckim koncernem Rheinmetall i zmarnowaniu czasu przez PiS, trwa gra o budowę fabryki nad Wisłą.
Volkswagen ID.7 z zasięgiem ponad 700 km, Audi e-tron GT z mocą ładowania 320 kW, do tego po raz pierwszy w Polsce nowa elektryczna Cupra Tavascan i najmocniejszy w historii Bulli, czyli ID.Buzz GTX. Grupa Volkswagen nie zwalnia w elektromobilności i przełamuje kolejne bariery.
Większość europejskich aliantów stawia na pojazdy niemiecko-francuskiego koncernu KNDS. Polska poszła inną drogą.
Ukraina i Rosja są zaangażowane we wstępne negocjacje, które mają doprowadzić do powstrzymania się obu stron przed atakami na infrastrukturę energetyczną - informuje „Financial Times” powołując się na cztery źródła.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
W czasie, gdy z frontu wschodniego napływają informacje o postępach Rosjan, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, Ołeksandr Litwinienko miał poinformować parlament, że istnieją plany zmobilizowania 160 tys. osób, które miałyby wzmocnić ukraińską armię.
Rosyjski tablet „nie mający odpowiednika na świecie” okazał się przekrętem, który wyssał z budżetu Kremla równowartość 540 mln zł. Firma, która miała go wyprodukować, nie dysponowała ani odpowiednim sprzętem, ani pracownikami. Zbankrutowała nie wyprodukowawszy ani jednego tabletu.
Indyjska firma farmaceutyczna została przyłapana na dostarczaniu amerykańskich chipów do Rosji. Dotąd takim omijaniem sankcji zajmowały się firmy z Chin i Hongkongu. Teraz ich miejsce, coraz częściej zajmuje biznes z Indii.
Rosyjskie wojsko wystrzeliło pociski rakietowe na odległość kilku tysięcy kilometrów, aby przetestować zmasowaną odpowiedź nuklearną na uderzenie wroga.
Rosyjskie koleje państwowe wydały kilka miliardów złotych na zakup elitarnego drapacza chmur od firmy powiązanej z najbliższymi oligarchami Putina.
"Poważnym wyzwaniem dla komisji będzie ocena współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i podmiotami gospodarczymi” – wskazuje pierwszy raport z prac komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich. "Niezależnie od sukcesywnego zamrażania tych relacji od 2022 roku, Polskę nadal łączą z Rosją i Białorusią liczne umowy bilateralne" – czytamy.
Co najmniej 51 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi, które nawiedziły prowincję Walencja na wschodzie Hiszpanii po ulewnych deszczach i burzach z gradem.
Minister rozwoju po weekendzie zaprezentuje na forum rządu zaktualizowany program mieszkaniowy. Wcześniej rozliczy wiceministra.
Ukraina i Rosja są zaangażowane we wstępne negocjacje, które mają doprowadzić do powstrzymania się obu stron przed atakami na infrastrukturę energetyczną - informuje „Financial Times” powołując się na cztery źródła.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 października doszło do ataku rosyjskich dronów na Kijów. W jego wyniku pięć osób zostało rannych.
Wywiad wojskowy Korei Południowej poinformował południowokoreańskich parlamentarzystów, że Pjongjang prawdopodobnie przygotowuje się do siódmej próbnej detonacji głowicy nuklearnej.
Rosnąca globalna popularność TikToka sprawiła, że współzałożyciel jego spółki-matki, ByteDance, stał się najbogatszym człowiekiem w Chinach. I to po imponującym skoku wartości majątku.
Przedsiębiorców i konsumentów wielokrotnie przedstawia się w mediach jako znajdujących się na przeciwstawnych biegunach. Z jednej strony mamy złego przedsiębiorcę, a z drugiej dobrego konsumenta. Oczywiście istnieje różnica w dostępie do informacji pomiędzy obiema stronami, lecz konsument nie zawsze jest słabszą stroną tej relacji. Ma on w swoim arsenale wiele „atomowych” uprawnień, których nadużywanie może powodować, iż ostateczna cena będzie wysoka dla nas wszystkich. Co więcej, ostatnio ochoczo wspierany jest zarówno przez polskich polityków, jak i przez polskie sądy.
Nadal będzie istniała możliwość dofinansowania do wymiany kotła na paliwo gazowe, ale wyłącznie w zestawach zawierających odnawialne źródła energii - tak wynika z projektu Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas