Ponadto dane ESG będą podlegać audytowi, co oznacza, że narzędzia, mechanizmy kontroli, jak również procesy ładu korporacyjnego i zarządzania ryzykiem powinny być dostosowane do tych samych standardów, które obowiązują w przypadku danych finansowych. Dzięki audytowi będą one bardziej wiarygodne, a unijne przepisy – w tym taksonomia oraz CSRD – mają zwiększyć porównywalność informacji.
Spójność i kompleksowość
W celu jak najlepszego spełnienia wymogów nowych regulacji w 2023 roku w PGE rozpoczęły się prace dostosowawcze do CSRD. Zadanie to realizowane jest w dwóch obszarach: raportowym, dotyczącym danych niefinansowych oraz ryzyk ESG, w tym klimatycznych.
PGE podkreśla, że niezależnie od doświadczenia Grupy w raportowaniu zgodnie z NFRD przygotowania do wdrożenia nowych wytycznych trwają już od września 2023 roku. PGE przeprowadziła analizę dotychczasowych praktyk w obszarze raportowania niefinansowego, zweryfikowała, jakie zmiany są konieczne i co jeszcze należy zrobić, żeby już w 2025 roku opublikować raport zrównoważonego rozwoju na najwyższym poziomie. Będzie to również pierwszy raport podlegający w całości audytowi. Grupa PGE chce pokazać interesariuszom, że jej cele, polityki i działania są spójne oraz wyznaczają jeden cel nadrzędny – bycie organizacją odpowiedzialną i zgodną z ideą zrównoważonego rozwoju. Równocześnie PGE jest świadoma, że właściwe raportowanie to dopiero pierwszy krok do przemiany usprawniającej organizację oraz tworzącej dodatkową wartość dla otoczenia.
Chcąc jak najlepiej przeprowadzić firmę przez ten interesujący, ale i trudny proces, do działania zaangażowani zostali przedstawiciele kluczowych obszarów w PGE. Ich zadaniem było m.in. ustalenie listy tematów istotnych dla organizacji, na podstawie których Grupa będzie musiała zaraportować wybrane wskaźniki już za bieżący rok sprawozdawczy, czyli na początku roku 2025.
Poza wewnętrznym zespołem ESG, który zarządza celami, wyznacza i wspiera ich realizację oraz odpowiada za raportowanie, inne obszary firmy, jak compliance, ryzyko czy kontroling, także wspierają realizację wspólnych działań na rzecz rozwoju ESG w organizacji. Istotnym obszarem są też kwestie środowiskowe, które mają ogromne znaczenie, szczególnie w tematach związanych z zarządzaniem emisjami czy ochroną bioróżnorodności. Obszar HR odpowiada z kolei za kwestie zarządzania zatrudnieniem i bezpieczeństwem pracowników, ich rozwojem, a także różnorodnością i ochroną praw człowieka, natomiast CSR – za zaangażowanie społeczne, wolontariat pracowniczy i współpracę z partnerami na rzecz ochrony bioróżnorodności.
Ten multidyscyplinarny zespół osób z różnych departamentów stale rośnie, zwłaszcza że w coraz większym stopniu znaczenie mają informacje z całego łańcucha wartości – partnerów biznesowych, dostawców oraz klientów. To potwierdza, że ESG jest ważnym elementem scalającym różne działania pod jednym hasłem – odpowiedzialnego zarządzania.