Ostrożny optymizm europejskich bankierów

Członkowie zarządów sektora bankowego w całej Europie z ostrożnym optymizmem oceniają perspektywę sześciu następnych miesięcy

Publikacja: 24.06.2013 12:22

Ostrożny optymizm europejskich bankierów

Foto: Bloomberg

Jak wynika z  Europejskiego Barometru Bankowości Ernst & Young mniej menedżerów spodziewa się konieczności pozyskania finansowania z banku centralnego i choć cięcia kosztowe wciąż mają wysoki priorytet, presja na redukcję etatów maleje. Polscy bankierzy natomiast z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makroekonomicznej niż w poprzedniej edycji badania.

Badanie przeprowadzono wiosną br. wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 250 europejskich bankach w 11 krajach. Również przedstawiciele polskich banków, których aktywa stanowią ponad 50 proc. całego sektora, wzięli udział w badaniu.

Poprawa nastrojów

W ciągu sześciu ostatnich miesięcy nastąpiła niewielka zmiana nastrojów europejskich bankierów jeśli chodzi o sytuację makroekonomiczną. Przeważa ostrożny optymizm - niemal 24 proc. respondentów ocenia, że sytuacja ta się poprawi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 15 proc. z poprzedniej edycji badania (sprzed pół roku). Jeszcze lepsze są nastroje wśród polskich bankierów. 31 proc. badanych uznało, że sytuacja makroekonomiczna polepszy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. W poprzedniej edycji uważało tak jedynie 6 proc. ankietowanych w Polsce.

- Wiele dotychczasowych źródeł wzrostu gospodarki wygasło. Po spowolnieniu w 2012, w obecnym roku oczekiwany jest jeszcze niższy wzrost gospodarczy. Stopniowe ożywienie jest co prawda oczekiwane w drugiej połowie bieżącego roku, ale jego siła będzie umiarkowana. Dodatkowo, sektor bankowy będzie stał przed wyzwaniem wzrastającego udziału należności zagrożonych i wojny cenowej. Słaby popyt jest niewątpliwe dużym wyzwaniem dla sektora bankowego. Zatem można mówić o optymizmie, ale nadal bardzo ostrożnym - komentuje Iwona Kozera, Partner Zarządzający Grupą Rynków Finansowych EY w Europie Środkowej i Południowej.

Dalsze wsparcie krajowych banków centralnych?

45 proc. respondentów badania jest przekonanych, że uda im się w tym roku poprawić strukturę finansowania. Mniej niż 25 proc. banków spodziewa się skorzystać z programów finansowania oferowanych przez bank centralny, a 39 proc. oczekuje lepszej zdolności do spłaty środków z tytułu takich programów. W Polsce 15 proc. respondentów oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po finansowanie z banku centralnego. Wynik ten również poprawił się w porównaniu z poprzednią edycją badania, wówczas prawie co trzeci ankietowany chciał sięgać po środki z banku centralnego. Alarmują jednak wciąż złe nastroje w krajach peryferyjnych i innych krajach strefy euro. 50 proc. banków we Włoszech, 40 proc. we Francji i 40 proc. w Hiszpanii oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po dodatkowe finansowanie z banku centralnego.

- Choć banki wciąż jeszcze nie ukończyły procesów naprawczych po kryzysie finansowym, to zaczynają pojawiać się już pierwsze efekty programów restrukturyzacyjnych. W niektórych krajach, a zwłaszcza w północnej części strefy euro oraz w krajach spoza strefy euro, oczekuje się, iż będzie można w przewidywalnym czasie ograniczyć finansowanie publiczne dla banków - dodaje Iwona Kozera.

Większe zainteresowanie bankowością korporacyjną

Obecna edycja Europejskiego Barometru Bankowościpokazuje, że zwiększyło się zainteresowanie bankowością korporacyjną wśród polskich respondentów. Już prawie co drugi (44,5 proc.) badany menedżer banku w Polsce dostrzega perspektywę wzrostu dla swojej instytucji w tym segmencie bankowości. W poprzedniej edycji badania tylko co czwarty badany (23 proc.) tak uważał.

Ponad połowa badanych stawia na rozwój bankowości detalicznej. Polscy bankierzy są zdania, że w najbliższym czasie klienci indywidualni wykażą największy popyt na kredyty gotówkowe (60 proc.) i produkty depozytowe (40 proc.). Zmalała natomiast rozbieżność odnośnie perspektywy rozwoju rynku między Polską i Europą w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Polscy bankierzy zakładają zwiększony popyt na kredyty hipoteczne: 22,2 proc. spodziewa się wzrostu popytu w tej grupie produktów, w porównaniu z 7 proc. z poprzedniej edycji badania.

- W ostatniej dekadzie nastąpiła istotna transformacja struktury portfela kredytów w Polsce w stronę kredytów dla osób indywidualnych. Była ona w dużej mierze skutkiem wzrostu wolumenu kredytów hipotecznych. Obecnie ten segment kredytów ustabilizował się i nie oczekuje się jego dużego wzrostu - mówi Iwona Kozera.

- Zmiany w strukturze portfela odbyły się kosztem spadku znaczenia kredytów dla przedsiębiorstw. Stabilna struktura portfela kredytów w strefie euro w ciągu ostatnich lat wskazuje na zbilansowanie portfela pomiędzy kredytami korporacyjnym i detalicznymi, z relatywnie małym udziałem portfela kredytów konsumpcyjnych. Przy założeniu konwergencji polskiego portfela kredytów do struktury kredytów w strefie euro, należy spodziewać się zwiększenia udziału kredytów dla przedsiębiorstw i w rezultacie spadku udziału kredytów konsumpcyjnych – zaznacza.

Dalsze redukcje kosztów

41 proc. menedżerów banków wciąż spodziewa się dalszych redukcji zatrudnienia. Największych cięć oczekuje się w Austrii (75 proc.), we Włoszech (66 proc.), w krajach skandynawskich (62 proc.) oraz w Polsce, gdzie ponad 60 proc. banków spodziewa się dalszych zwolnień. Sporych cięć można się spodziewać także w Wielkiej Brytanii i w Holandii, ale perspektywy dla tych dwóch rynków znacznie się poprawiły w porównaniu z danymi sprzed sześciu miesięcy.

Priorytety

Wśród strategicznych priorytetów na najbliższą przyszłość polscy menedżerowie wymienili: cięcie kosztów (62 proc.), zgodność z regulacjami konsumenckimi (62 proc.) oraz minimalizowanie niekoniecznych nakładów (58 proc.). Priorytety w innych europejskich krajach skupiają się na zarządzaniu ryzykiem (60 proc.), poprawie procesów (56 proc.) oraz przygotowaniu do Bazylei III (54 proc.).

Jak wynika z  Europejskiego Barometru Bankowości Ernst & Young mniej menedżerów spodziewa się konieczności pozyskania finansowania z banku centralnego i choć cięcia kosztowe wciąż mają wysoki priorytet, presja na redukcję etatów maleje. Polscy bankierzy natomiast z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makroekonomicznej niż w poprzedniej edycji badania.

Badanie przeprowadzono wiosną br. wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 250 europejskich bankach w 11 krajach. Również przedstawiciele polskich banków, których aktywa stanowią ponad 50 proc. całego sektora, wzięli udział w badaniu.

Pozostało 90% artykułu
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków
Banki
Wpływ wygranej Donalda Trumpa na banki. Bardziej skorzystają amerykańskie
Banki
Zmiany dla klientów banku Pekao. Kiedy dostęp do nowej funkcji?
Banki
Ile dotychczas zyskali frankowicze
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Banki
Bank w czasie wojny: schron w sejfie i okazje inwestycyjne