Aktualizacja: 23.02.2025 20:47 Publikacja: 17.11.2024 14:00
Foto: Bloomberg
Biały Dom zamierza umieścić na czarnej liście Gazprombank, trzeci pod względem aktywów bank Rosji, będący centrum europejskich płatności za gaz i inne surowce z Rosji. Jak dowiedziała się gazeta Nikkei (największa finansowa gazeta świata z nakładem dziennym ponad 1,73 mln egzemplarzy), na bank Gazpromu mogą zostać nałożone w Białym Domu sankcje blokujące: zakaz dokonywania jakichkolwiek transakcji z amerykańskimi bankami.
Decyzja w sprawie sankcji zostanie podjęta do końca listopada – Stany Zjednoczone już powiadomiły o tym swoich partnerów z G7 – podają źródła publikacji, w tym wysocy rangą urzędnicy europejscy.
Europejski Bank Centralny znów pod kreską. Strata w 2024 roku była rekordowa: 7,94 mld euro. Rok wcześniej wyniosła „tylko” 1,3 mld euro, ale w 2025 roku ma być lepiej.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga posiadaczom kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań wobec banków. Jeśli spełnią odpowiednie kryteria, Fundusz może m.in. przejąć od nich na jakiś czas spłatę rat.
Na czele Kredobanku stanie Jakub Karnowski, ekonomista i menadżer z dużym doświadczeniem, były prezes m.in. Polskich Kolei Państwowych.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Chadecka CDU/CSU, główna siła opozycji, odniosła wyraźne zwycięstwo w wyborach do Bundestagu. Może sobie wybrać koalicjantów z lewicowego mainstreamu, pasującego jej na czasy Trumpa. Druga w wyborach AfD pozostanie w izolacji, przynajmniej na razie.
Elon Musk uważa, że polityka pieniężna Rezerwy Federalnej (Fed) wymaga zmian. Dlatego chce przeprowadzić tam audyt.
Rynki na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie koalicji z lewicą lub wystraszyć dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Podobnie jak rumuńska Dacia, również Yugo, które było produkowane w byłej Jugosławii obecnie Serbii ma się odrodzić jako marka i znów produkować tanie samochody. Pierwsza koncepcja nowego otwarcia marki jest w fazie rozwoju. Pierwsze testy nowego modelu mają rozpocząć się w 2026 roku w Afryce.
Jak wynika z badania exit poll, wybory w Niemczech wygrał blok CDU/CSU. Ugrupowanie Friedricha Merza zdobyło 28,4 proc. głosów, więc nie będzie mogło rządzić samodzielnie.
Prezydent Francji będzie w poniedziałek przekonywał Donalda Trumpa, aby nie poszedł na ustępstwa wobec Kremla. Być może to ostatnia szansa.
W sytuacji, w której Donald Trump sygnalizuje gotowość porozumienia się z Władimirem Putinem ponad głowami Ukrainy i UE, wszyscy potrzebujemy więcej Europy. Inaczej w nowym świecie, który powstaje na naszych oczach, będziemy rozgrywani.
Po raz pierwszy w niemieckich wyborach takiego samego faworyta mają USA i Rosja. Skrajnie prawicowa AfD nie zostanie jednak dopuszczona do władzy. Ale jej hasła będą wpływały na politykę nie tylko Niemiec.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas