Ksenia Judajewa ma odpowiadać i podejmować decyzje w imieniu swojego kraju oraz Syrii.
Jak to będzie działać
Rzeczniczka MFW podkreśliła, że członkowie Rady Wykonawczej, którzy są w randze dyrektorów są w Funduszu urzędnikami i ich obowiązkiem jest działanie w interesie tej instytucji w ramach obowiązujących ram prawnych. — W rzeczywistości i tak się często dzieje, przekazują punkt widzenia kraju, bądź grupy krajów przez które zostali wybrani — powiedziała rzeczniczka MFW Reuterowi.
Z kolei rzecznik Departamentu Skarbu USA odmówił komentarza dotyczącego sankcji nałożonych na Judajewą i oceny, czy rzeczywiście będzie ona w stanie reprezentować swój kraj oraz Syrię.
Czytaj więcej
Elwira Nabiullina już raz uratowała rosyjski sektor finansowy, czym zyskała rozgłos na świecie. Teraz szefowa banku centralnego Rosji robi wszystko, by utrzymać tonącą gospodarkę na powierzchni. To dzięki niej Kreml wciąż może prowadzić wojnę.
Jednym z największych beneficjentów MFW jest dzisiaj Ukraina
W skład Rady Wykonawczej wchodzi 25 dyrektorów, którzy są odpowiedzialni za zarządzanie tą instytucją. Każdy z nich reprezentuje jeden bądź więcej krajów. Rada Wykonawcza odpowiada za bieżącą działalność Funduszu, podejmuje decyzje dotyczące przyznawania pomocy kredytowej oraz zatwierdza regularne przeglądy pod kątem wdrażania przez kraje członkowskie programów dostosowawczych. Jednym z największych „klientów” MFW jest dzisiaj Ukraina. MFW wspiera ją kwotą 15 mld dol. wypłacaną w transzach. W działalności MFW jest to sytuacja wyjątkowa, ponieważ dotychczas żaden kraj będący w stanie wojny nie otrzymywał wsparcia ze strony tej instytucji.