ZBP: będą wakacje kredytowe dla powodzian

Zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy będą mogli zawiesić spłatę swoich kredytów na trzy miesiące. Taka oferta dostępna ma być w bankach komercyjnych oraz spółdzielczych.

Publikacja: 30.09.2024 14:16

Prace nad usunięciem zalegających na terenie miasta śmieci oraz przywróceniem przepraw przez rzekę B

Prace nad usunięciem zalegających na terenie miasta śmieci oraz przywróceniem przepraw przez rzekę Białą Głuchołaską w Głuchołazach

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

W obliczu klęski żywiołowej, jaka dotknęła południowo-zachodnie regiony Polski, bankowcy nie pozostają obojętni. Podobnie jak podczas pandemii Covid-19 i innych zdarzeń losowych banki przygotowały programy mające na celu wsparcie klientów na obszarach objętych skutkami powodzi – zaznacza Związek Banków Polskich.

Jaka pomoc banków dla powodzian

Te programy to swojego rodzaju wakacje kredytowe wprowadzane na podstawie tzw. moratorium pozaustawowego, czyli własnej inicjatywy sektora. Moratorium musi zostać zatwierdzone przez EBA (Europejski Urząd Nadzoru Bankowego), ale banki mogę indywidualne uruchamiać pomoc już teraz.

Powodziowe wakacje kredytowe mają polegać na odroczeniu spłaty kredytu na maksymalnie trzy miesiące. Skutkować ma to zmianą harmonogramu spłaty, a w przypadku odroczenia rat kapitałowo-odsetkowych bank nalicza odsetki za okres odroczenia w wysokości przewidzianej w umowie kredytowej.

Klienci mogą składać jeden wniosek na cały wybrany przez siebie okres odroczenia. Bankowa oferta w tym zakresie ma być aktualna do 31 grudnia 2024 r, a jeśli będzie taka potrzeba, będzie można podjąć decyzję o jej przedłużeniu.

Czytaj więcej

Umorzenie kredytu na rok. Znamy warunki pomocy dla powodzian

Dla kogo nowe wakacje kredytowe

Jak podkreślał na poniedziałkowej konferencji Tadeusz Białek, prezes Związku Banków Polskich, moratorium pozaustawowe ma dotyczyć zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców i właścicieli gospodarstw rolnych. W tym pierwszym przypadku będzie można zawiesić spłatę kredytów mieszkaniowych, gotówkowych czy konsumpcyjnych. W tym drugim – kredytów inwestycyjnych i obrotowych, a także produktów leasingowych i faktoringowych (realizowanych przez spółki należące do banków).

Pomoc bankowa ma być udzielana na wniosek kredytobiorcy, w przypadku poniesienia szkody majątkowej lub utraty pracy lub głównego źródła dochodu w wyniku powodzi lub jej bezpośrednich następstw. Warunkiem jest, by miejsce zamieszkania (lub miejsce położenia nieruchomości zabezpieczonej hipotecznie) lub miejsce wykonywania pracy czy prowadzenia działalności gospodarczej, było położone na obszarze objętym stanem klęski żywiołowej.

Jakie warunki zawieszania spłaty rat

Dodatkowym warunkiem jest to, by przed złożeniem wniosku o urlop od rat nie było opóźnień w spłacie kredytów, a przynajmniej nie przekraczały one 30 dni. To termin ustalony dla kredytobiorców indywidualnych, mikro, małych i średnich przedsiębiorców i rolników. Średnie firmy muszą dodatkowo wykazać, że nie są w procesie upadłości czy restrukturyzacji.

- Oferta jest tożsama dla wszystkich grup objętych moratorium – podkreślał prezes Białek. – To znaczy, że banki w większości przypadków nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowych lub kapitałowo-odsetkowych oraz odroczenie rat będzie następować w trybie automatycznym lub uproszczonym – zaznaczył. Wyjątkiem mają być tu średnie firmy. 

Jak dodał Białek, zasady pomocy zostały ustalone z Ministerstwem Finansów i całym sektorem bankowym. Oznacza to, że poszkodowani przez powódź mogą liczyć na wakacje kredytowe zarówno w bankach komercyjnych, jak i tych spółdzielczych.

Co z umorzeniem rat kredytu mieszkaniowego na rok?

Trzeba tu dodać, że niektórzy kredytobiorcy będę mogli skorzystać z szerszej formy pomocy przygotowanej przez rząd. Wedle projektu ustawy osoby, które przynajmniej czasowo straciły możliwość mieszkania w swoich domach czy mieszkaniach, nie będą musiały przez 12 miesięcy spłacać swojego kredytu mieszkaniowego. Przez ten okres raty będą spłacane przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (na który składki ponoszą banki).

Prezes Białek podkreślał, że propozycja moratorium pozaustawowego przygotowana przez banki jest spójna z programem rządowym. Podczas pandemii COVID-19 z bankowej oferty odroczenia spłaty rat skorzystało łącznie ponad 1,2 mln kredytobiorców.

W obliczu klęski żywiołowej, jaka dotknęła południowo-zachodnie regiony Polski, bankowcy nie pozostają obojętni. Podobnie jak podczas pandemii Covid-19 i innych zdarzeń losowych banki przygotowały programy mające na celu wsparcie klientów na obszarach objętych skutkami powodzi – zaznacza Związek Banków Polskich.

Jaka pomoc banków dla powodzian

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Banki
Nieprawidłowości w PKO BP. Co najmniej pięć zawiadomień do prokuratury
Banki
Jak mieć kursy walut pod kontrolą
Banki
Wielkie zachodnie banki zostały oszukane. Przez lata obsługiwały Jewgienija Prigożyna