Aktualizacja: 22.02.2025 19:12 Publikacja: 29.09.2024 14:51
Córka poległego żołnierza rosyjskiej grupy najemników Wagnera, przed prowizorycznym pomnikiem, który został wzniesiony po śmierci Jewgienija Prigożyna
Foto: REUTERS/Yulia Morozova
Jewgienij Prigożyn zginął ponad rok temu w katastrofie własnego samolotu, wkrótce po tym, jak zorganizował zbrojną rebelię przeciwko Władimirowi Putinowi. Podczas marszu na Moskwę udało mu się nawet przejąć miasto Rostow.
Grupa Wagnera walczyła także przez 8 miesięcy po stronie rosyjskiej w wojnie z Ukrainą. Wsławiła się niezwykłym okrucieństwem wobec cywilów podczas okupacji i przejęcia Bachmutu. Pomysłem Prigożyna było także wypuszczenie z rosyjskich więzień przestępców, którzy zostali natychmiast wcieleni do Grupy Wagnera i bezwzględnie wykorzystani do walki na pierwszej linii frontu. Jeśli przeżyli tam pół roku, mieli zostać ułaskawieni.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga posiadaczom kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań wobec banków. Jeśli spełnią odpowiednie kryteria, Fundusz może m.in. przejąć od nich na jakiś czas spłatę rat.
Na czele Kredobanku stanie Jakub Karnowski, ekonomista i menadżer z dużym doświadczeniem, były prezes m.in. Polskich Kolei Państwowych.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Rezerwy złota w rosyjskich bankach są najniższe od czterech lat. Gwałtownie spadły pod koniec ubiegłego roku do 38,1 tony. Tymczasem obywatele Rosji kupili w minionym roku 25 razy więcej złota aniżeli bank centralny.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Największy w Polsce producent hydrauliki siłowej, rozwijający nie tylko produkcję cywilną, ale i obronną, sprzedaż zagraniczną rozpoczął 35 lat temu.
Administracja Donalda Trumpa zwróciła się do Ukrainy o wycofanie corocznej rezolucji potępiającej rosyjską napaść. Chce ją zastąpić stonowanym oświadczeniem, odebranym przez europejskich dyplomatów jako "prorosyjskie".
Rosja chwali się, że pomimo sankcji jej branża informatyczna poradziła sobie z trudnościami, zastąpiła zachodnie technologie własnymi i dalej się rozwija. Prawda jest inna.
W Bełchatowie trwa konwencja wyborcza kandydata Konferencji na prezydenta, Sławomira Mentzena. Polityk obiecał uproszczenie i obniżenie podatków, zapowiedział odejście od Zielonego Ładu i zarzucił obywatelom Ukrainy, że zorganizowali sobie w Polsce "turystykę medyczną".
W tym roku odnawiane będą zabytki cmentarza Stara Rossa w Wilnie. Towarzyszyć im będzie pochówek bojowników Armii Krajowej, których szczątki odnaleźli pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski waha się, ale nie jest obecnie gotowy do sfinalizowania umowy o wydobyciu surowców mineralnych ze Stanami Zjednoczonymi z powodu „szeregu problematycznych kwestii” w ramach proponowanej umowy - donosi Sky News, powołując się na anonimowych ukraińskich urzędników wysokiego szczebla.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas