EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie

Europejski Bank Centralny skierował do dwóch banków - Raiffeisen Bank International i UniCredit - prawnie obowiązujący nakaz ograniczenia działalności w Rosji. Oba zarabiają na wojnie, wpierając Kreml podatkami i obsługą. Jeżeli zignorują ostrzeżenie, same zostaną objęte sankcjami.

Publikacja: 19.04.2024 16:43

EBC zażądał od dwóch wielkich banków, by wycofały się z Rosji. Ostatnie ostrzeżenie

Foto: Bloomberg

Przygotowywane jest rozporządzenie dla włoskiego UniCredit dotyczące ograniczenia działalności w Rosji, dowiedziała się agencja Reuters, powołując się na dwa źródła. Ma to związek z naciskami ze strony Komisji Europejskiej, aby zakończyć europejskie powiązania finansowe z Moskwą.

Ostrzeżenie ostatniej szansy w sprawie sankcji

Wymagania dla drugiego co do wielkości banku unijnego w Rosji będą podobne do tych, które EBC przedstawił już austriackiemu Raiffeisen Bank International. Co to dokładnie jest? RBI ma poważnie zmniejszyć kredytowanie rosyjskiej gospodarki i obsługę płatności. EBC i UniCredit odmówiły komentarza agencji.

Czytaj więcej

Największy bank USA pozwał drugi bank Rosji. Groźba konfiskaty blisko 10 mld dolarów

Formalne ostrzeżenie EBC skierowane do UniCredit da drugiemu co do wielkości bankowi włoskiemu ostatnią szansę na uniknięcie działań nadzorczych, które mogłyby prowadzić do sankcji, stwierdziła osoba zaznajomiona ze sprawą.

Reuters podkreśla, że ​​w trzecim roku wojny europejskie organy regulacyjne zwiększają presję na kredytodawców, gdyż konflikt nie wykazuje oznak słabnięcia. Jednakże dwa duże banki w regionie, RBI i UniCredit, w dalszym ciągu prowadzą działalność w Rosji, co przyciąga szczególną uwagę władz USA.

Wojna Rosji napędza zyski banków

Obydwa banki działają w Rosji od upadku ZSRR, czyli ponad trzydzieści lat temu. Prezes UniCredit Andrea Orcel powiedział w lutym, że strategia banku wobec Rosji pozostaje niezmieniona. Zapewnił, że włoski bank jest w trakcie wycofywania się z Rosji. Takie zapewnienia UniCredit, podobnie jak austriacki RBI składa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W rzeczywistości Rosja stała się dla tych banków kurą znoszącą złote jajka. Dla RBI zysk na rynku rosyjskim stanowił 46-50 proc. zysku całej grupy w 2022 r i 2023 r. Z kolei rosyjski oddział Unicredit odnotował w 2023 r zysk przed opodatkowaniem w wysokości 890 mln euro, co stanowi około 7,7 proc. łącznych zysków grupy.

W końcu 2023 r. Stany Zjednoczone zagroziły największemu austriackiemu bankowi Raiffeisen Bank International sankcjami za prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji. Departament Skarbu USA ostrzegł austriacki RBI, że ryzykuje „odcięciem od amerykańskiego systemu finansowego”, jeśli będzie pomagał w obsłudze finansowej rosyjskiej armii.

Ukraina wpisała oba banki na listę hańby — największych sponsorów zbrodniczej rosyjskiej wojny.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych