W 2008 r. rosyjski bank VTB (państwowy, drugi pod względem aktywów w Rosji) otworzył w JPMorgan rachunek korespondencyjny w dolarach w celu przetwarzania transakcji za pośrednictwem amerykańskiego systemu finansowego. Tym samym zgodził się na warunki prowadzenia rachunków w tym banku, z tym, że rachunek korespondencyjny będzie regulowany przez prawo amerykańskie i każdy rachunek będzie mógł zostać zamrożony w razie konieczności ze względu na sankcje, a wszelkie kontrowersyjne sytuacje będą rozpatrywane dopiero w sądzie Nowego Jorku. Po wprowadzeniu dwa lata temu sankcji wobec VTB, amerykański bank przelał 439,46 mln dolarów na specjalne wewnętrzne zablokowane konto.
Czytaj więcej
Dyrektor generalny JPMorgan Chase Jamie Dimon ostro skrytykował Bitcoina i jego konkurentów, sugerując, że kryptowaluty powinny zostać zakazane – informuje CNBC.
JPMorgan Chase W odpowiedzi VTB przesłał w tym roku żądanie zwrotu pieniędzy, jednak amerykańskie prawo zabrania wypłaty 439,46 mln dolarów. Dlatego 17 kwietnia 2024 r, VTB złożył do sądu arbitrażowego w Petersburgu i obwodzie leningradzkim pozew przeciwko dziewięciu strukturom JP Morgan Chase, w tym rosyjskiej spółce zależnej JP Morgan Bank International.
Rosjanie mogą skonfiskować majątek JP Morgan
JPMorgan Chase podejrzewa, że w przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia rosyjskiego sądu (a to jest pewne, bo rosyjscy sędziowie są całkowicie podporządkowani Kremlowi), VTB będzie próbował skonfiskować rosyjski majątek Amerykanów, pisze gazeta RBK.
Czytaj więcej
Kalifornijski regulator przejął First Republic Bank. Ogłosił, że wszystkie aktywa tego pożyczkodawcy zostaną przekazane bankowi JPMorgan Chase.