NBP ma coraz więcej złota. Glapiński marzy by było go dwa razy tyle

Ilość złota wchodzącego w skład rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego (NBP) wyniosła 10,729 mln uncji na koniec września tego roku w porównaniu do 10,108 mln uncji miesiąc wcześniej – poinformował polski bank centralny.

Publikacja: 20.10.2023 18:54

Od kwietnia 2023 r. NBP dokupił łącznie w tym roku już 105 ton złota.

Od kwietnia 2023 r. NBP dokupił łącznie w tym roku już 105 ton złota.

Foto: Bloomberg

Oficjalne aktywa rezerwowe ogółem miały wartość 169,7 mld euro (87 miliardów 746 milionów złotych) na koniec września 2023 r. wobec 167,52 mld euro miesiąc wcześniej – informuje ISBnews.

Na początku października prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński informował, że bank centralny ma ponad 10 procent rezerw walutowych w złocie i planuje dalsze zakupy tego kruszcu. Glapiński powiedział, że jego "marzeniem jest" dojść do 20 procent udziału złota w rezerwach.

Od kwietnia 2023 r. NBP dokupił łącznie w tym roku już 105 ton złota.

Jak wyjaśnia NBP, złoto monetarne jest prezentowane w uncjach i pokazywana jest jego wartość w cenach rynkowych.

Czytaj więcej

Polityka pieniężna po wyborach: NBP zacznie poważnie traktować swój cel?

Polska ma duże zapasy złota, ale do światowej czołówki NBP wciąż jeszcze daleko: USA posiadają 8133 tony, Niemcy 3354 tony, Włochy – 2451 tony, a Francja – 2436 tony. Natomiast Rosja pod koniec ubiegłego roku Rosja posiadała 2332 tony globalnych rezerw złota, co plasuje ją na piątym miejscu w rankingach.

Złoto jest coraz droższe. Sytuacja na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy uciekają w stronę metali szlachetnych. Analitycy mają jednak wątpliwości, czy ten szybki wzrost będzie trwały. Cena złota utrzymuje się na najwyższych poziomach z ostatnich kilku dni i zbliża się do poziomu 2000 dolarów za uncję. Rano notowania tego metalu szlachetnego na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych wynosiły 1985 dolarów za uncję troy (około 31,1 grama). To o jedenaście dolarów więcej niż wczoraj, w czwartek i najwięcej od lipca.

Złoto stało się droższe od czasu ataku terrorystycznego islamistycznego Hamasu na Izrael. Cena wzrosła o około 150 dolarów, czyli o ponad osiem procent. Złoto uważane jest za bezpieczną przystań w niespokojnych czasach. W miarę rozprzestrzeniania się konfliktu na Bliskim Wschodzie popyt na metal szlachetny rośnie.

Banki
Commerzbank mocno oszczędza. 3300 pracowników w Niemczech straci pracę
Banki
W czwartek ważny wyrok TSUE w sprawie kredytów konsumenckich. Czy ruszy lawina pozwów?
Banki
Rosjanie kupili rekordowo dużo złota, ale kurczą się rezerwy kruszcu w bankach
Banki
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP: W rządowym planie redukcji deficytu nie ma marginesu na ewentualne szoki
Banki
Mirosław Czekaj, prezes BGK: Priorytetem jest dla nas dynamiczna i konkurencyjna gospodarka