Kaliningrad odcięty od importu. Litewski bank kończy obsługę

Litewski bank, który obsługiwał zagraniczne zakupy rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego, od dziś 15 sierpnia wstrzymał obsługę rublowych transakcji z Rosją. Za dwa tygodnie to samo stanie się z rosyjskimi transakcjami we wszystkich walutach.

Publikacja: 15.08.2022 15:14

Kaliningrad

Kaliningrad

Foto: shutterstock

Litewski Šiaulių bankas, przez który przechodziły płatności za tranzyt do obwodu kaliningradzkiego, od 15 sierpnia wstrzyma transakcje z Rosją w rublach, a płatności we wszystkich innych walutach zostaną wstrzymane 1 września – powiedziała Valeria Kiguolene, przedstawicielka Związku Banków Litewskich.

– Šiaulių bankas od dziś nie obsługuje rozliczeń z Rosją w rublach, a od 1 września – we wszystkich walutach. Klienci są o tym informowani z wyprzedzeniem – powiedział Kiguolene w radiu LRT.

Pod koniec lipca bank ogłosił zakończenie operacji z Rosją od 1 września. Bank jest największym bankiem kapitałowym Litwy, działa od 1992 r., a 26 proc. jego akcji należy do EBOR. Za pośrednictwem Šiaulių bankas Litwa otrzymywała wszystkie płatności za tranzyt kaliningradzki.

Przypomnijmy, że od 18 czerwca Wilno zakazało przewozu przez swoje terytorium towarów objętych sankcjami UE do obwodu kaliningradzkiego: materiałów budowlanych, metalu, drewna, cementu, nawozów, alkoholu, kawioru i innych kategorii – ogólnie około połowy całkowitej ilości ruchu tranzytowego.

Czytaj więcej

Kreml sprzeda ropę talibom. Rozważa handel barterowy

Komisja Europejska opublikowała wyjaśnienia, zgodnie z którymi tranzyt drogowy do Kaliningradu pozostaje zabroniony, a tranzyt koleją jest możliwy przy odpowiedniej kontroli.

Wcześniej minister transportu Litwy Marius Skuodis powiedział, że decyzję o zaprzestaniu przyjmowania płatności z Rosji, co może doprowadzić do zatrzymania tranzytu do Kaliningradu, podejmują same banki, a państwo nie może na nie w żaden sposób wpływać.

W odpowiedzi gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow zaproponował otwarcie rachunku w litewskim skarbie państwa, na opłacenie tranzytu kolejowego. Jego zdaniem takie konto można otworzyć dla kolei rosyjskich, aby za jego pośrednictwem dokonywać płatności na Koleje Litewskie.

Ministerstwo finansów Litwy wyjaśniło, że ustawa o skarbie państwa nie przewiduje takiej możliwości.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych