Gigantyczny wyciek danych Credit Suisse. Kontrowersyjni klienci

Konsorcjum mediów międzynarodowych podało po własnym śledztwie, że Credit Suisse gromadził przez wiele lat pieniądze z nielegalnych lub przestępczych źródeł. Bank odrzucił te zarzuty, psujące mu opinię po fatalnym 2021 r. w którym stracił 1,6 mld franków.

Publikacja: 21.02.2022 18:50

Gigantyczny wyciek danych Credit Suisse. Kontrowersyjni klienci

Foto: Adobe Stock

W międzynarodowym projekcie informowania o zorganizowanej przestępczości i korupcji (OCCRP) uczestniczyło 47 organizacji prasowych, m.in. Süddeutsche Zeitung”, „New York Times”, „The Guardian”, „Le Monde”. Ich dziennikarze śledczy zbadali dane dotyczące właścicieli ponad 18 tys. kont należących do 37 tys. osób fizycznych lub prawnych. Zdeponowano na nich ponad 100 mld dolarów od początku 1940 r. do końca lat 2010.

Były to pieniądze dyktatorów, skorumpowanych polityków, osób naruszających prawa człowieka, biznesmenów objętych sankcjami, wielkich fortun nielegalnego lub mafijnego pochodzenia. Wymieniono m.in. prezydenta Kazachstanu, króla Jordanii, bułgarskich mafiosi, kadrowego pracownika Siemensa, szefów wywiadów różnych krajów, którzy nagle wzbogacili się - pisze „La Tribune”. Według „Le Monde”, przecieki dotyczą krajów rozwijających się w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie, kraje europejskie stanowią margines (niecały 1 proc.).

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Banki
Coraz więcej czarnych chmur nad Wojciechem Olejniczakiem. PZU zawiadamia prokuraturę
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Banki
Rekordowy rok Commerzbanku. Bank wypłaci dywidendę
Banki
Ostatnie zachodnie banki opuszczają Rosję. Nie chcą, ale muszą
Materiał Promocyjny
Jadąc na ferie pamiętaj, aby spakować bank w telefonie
Banki
Millennium zarobił w IV kw. znacznie więcej od oczekiwań