Bankowcy piszą list do NBP i liczą na pomoc ws. frankowiczów

Przeprowadzenie licznych ugód z frankowiczami będzie wymagało dużych transakcji walutowych, do realizacji których przydatna będzie pomoc banku centralnego.

Aktualizacja: 27.01.2021 21:28 Publikacja: 27.01.2021 21:00

Bankowcy piszą list do NBP i liczą na pomoc ws. frankowiczów

Foto: Bloomberg

Na biurka członków zarządu Narodowego Banku Polski trafił list, który wysłała grupa banków pracująca nad stworzeniem konstrukcji ugód z frankowiczami – wynika z informacji „Rzeczpospolitej".

Banki w liście proszą NBP o wsparcie w razie dojścia do skutku ugód i konieczności zawierania dużych transakcji walutowych, wyraziły też gotowość do dyskusji w tej sprawie. Chodzi o to, że gdyby doszło do masowych ugód z frankowiczami (cały portfel takich hipotek jest wart teraz około 97 mld zł), bankom otwartoby pozycje walutowe, bo nadal miałyby finansowanie kredytów frankowych, które zostałyby wskutek ugód zamienione na złotowe. Banki finansują hipoteki frankowe m.in. obligacjami czy kredytami, które muszą za parę lat spłacić i do tego potrzebować będą szwajcarskiej waluty, problemem jest ryzyko kursowe i skala tej operacji. Postulat sektora dotyczy tego, aby NBP porozumiał się ze Szwajcarskim Bankiem Narodowym i skupił od niego franki poza rynkiem. Wtedy NBP mógłby je odsprzedać polskim bankom, co pozwoliłoby im na spłacenie finansowania frankowych kredytów i zamknięcie pozycji walutowej otworzonej po przewalutowaniach.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Banki
Frankowa kontrofensywa banków. Nie warto jej lekceważyć
Banki
Bank Pekao SA z ofertą EKO kredytu mieszkaniowego
Banki
Czy polskie banki chcą brać udział w odbudowie Ukrainy? Oto wyniki badań
Banki
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Banki
Ostatni wielki rosyjski bank państwowy zostanie odcięty od zachodnich rynków