W 12-stronicowym dokumencie o strategii wysocy urzędnicy unijni przedstawiają tymczasowe plany usług finansowych Komisji Europejskiej, która ustala harmonogram prac ustawodawczych, a w tym roku dokona nominacji nowych członków na następną 5 -letnią kadencję. Z dokumentu wynika jasno, że dojdzie do przyspieszenia w przyjmowaniu przepisów finansowych po wielu latach, kiedy działo się niewiele, gdy już przeszła fala nowych po kryzysie.
Dokument sugeruje zmianę ram kapitałowych, ktore przewidują dodatkowy kapitał buforowy w największych bankach na świecie, np. Deutsche Bank oraz innych ważnych instytucji finansowych, np. izb rozrachunkowych. Dokument wymienia możliwość wprowadzania "opłat za koncentrację" od bankowych portfeli ryzykownych rządowych papierów dłużnych, czego światowe organy nadzoru dotąd unikały.
Byłoby to zerwanie z obecną sytuacją, w której banki nie muszą odkładać kapitału na pokrycie rządowych papierów dłużnych będących w ich posiadaniu.
W czasie gdy Europa nie uporała się jeszcze ze skandalami prania pieniędzy przez banki dokument sugeruje też utworzenie scentralizowanego organu nadzoru do walki z praniem pieniędzy i przyjęcie w Unii takich przepisów, które będą bardziej zapobiegać temu procederowi. Sygnalizuje również przyjęcie przepisów chroniących przed cyberprzestępczością.
Zestaw planowanych zmian w ustawodawstwie ma oceniać, jak zmniejszyć zależność bloku od W.Brytanii i od regionalnego ośrodka finansowego, Londynu. "Po wyjściu W.Brytanii dojdzie do ważnej pracy nad ustaleniem stosunków Unii 27 krajów i W. Brytanii w sferze usług finansowych, co będzie źródłem ryzyka"- stwierdza dokument. "Jaka będzie właściwa równowaga miedzy unijnymi i pozaunijnymi usługami finansowymi zwłaszcza w kontekście brexitu w kluczowych sektorach?" - zastanawiają się autorzy dokumentu.