Aktualizacja: 26.05.2021 15:49 Publikacja: 26.05.2021 15:49
Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska
Foto: materiały prasowe/ Bank Handlowy
Rada nadzorcza zdecydowała, że od 18 czerwca Elżbieta Światopełk-Czetwertyńska zostanie wiceprezesem banku na kolejną trzyletnią kadencję i powierzyła jej tymczasowe kierowanie pracami zarządu do czasu powołania jej na stanowisko prezesa (nastąpi to dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Finansowego).
Menedżerka zastąpi na tym stanowisku Sławomira Sikorę, który pod koniec marca poinformował, że nie będzie ubiegał się o stanowisko prezesa na kolejną kadencję i po 18 latach przestanie kierować Citi Handlowym. Niedługo później okazało się, że amerykańska grupa planuje sprzedać część detaliczną polskiego banku, co jest częścią planu wyjścia z 13 rynków bankowości detalicznej, głównie w Azji. Jeśli do transakcji dojdzie, Bank Handlowy obsługiwać będzie jedynie instytucje i firmy.
Europejski Bank Centralny znów pod kreską. Strata w 2024 roku była rekordowa: 7,94 mld euro. Rok wcześniej wyniosła „tylko” 1,3 mld euro, ale w 2025 roku ma być lepiej.
Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga posiadaczom kredytów mieszkaniowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej i mają problem z wywiązywaniem się ze zobowiązań wobec banków. Jeśli spełnią odpowiednie kryteria, Fundusz może m.in. przejąć od nich na jakiś czas spłatę rat.
Na czele Kredobanku stanie Jakub Karnowski, ekonomista i menadżer z dużym doświadczeniem, były prezes m.in. Polskich Kolei Państwowych.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Nie ma ekonomicznego bezpieczeństwa bez konkurencyjności, a jednym z głównych przeciwników konkurencyjności jest przeregulowanie – uważa Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu w KPRM ds. Unii Europejskiej.
W mBanku zrównoważone finanse to zarówno wsparcie dużych firm, budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych, ale także finansowanie działalności średnich i małych podmiotów - mówi Adam Pers, wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.
Europejski Bank Centralny znów pod kreską. Strata w 2024 roku była rekordowa: 7,94 mld euro. Rok wcześniej wyniosła „tylko” 1,3 mld euro, ale w 2025 roku ma być lepiej.
Na czele Kredobanku stanie Jakub Karnowski, ekonomista i menadżer z dużym doświadczeniem, były prezes m.in. Polskich Kolei Państwowych.
UE musi mądrze realizować swoją politykę dekarbonizacyjną. Gra toczy się o konkurencyjność europejskiej gospodarki – mówi Lucyna Stańczak-Wuczyńska, przewodnicząca rady nadzorczej BNP Paribas i szefowa rady Chapter Zero Poland.
Jaki wpływ na praktykę stosowania przepisów dotyczących transakcji nieautoryzowanych w Polsce może mieć sprawa zawisła przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)?
Choć zyski banków wzrosły w ciągu minionego roku o 50 proc., ich daniny na rzecz publicznej kasy były rok do roku takie same. Inna sprawa, że i tak to bardzo wysokie kwoty, sięgające nawet 20 mld zł.
Musimy postawić na energię ze źródeł odnawialnych, które są po prostu tańsze m.in. dzięki nowoczesnym technologiom oraz efektowi skali – ocenia Agnieszka Słomka-Gołębiowska, przewodnicząca rady nadzorczej mBanku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas