Adam Roguski

Adam Roguski

Dziennikarz ekonomiczny „Rzeczpospolitej”

Dziennikarz i redaktor. Od września 2005 r. związany z „Gazetą Giełdy Parkiet”, a od września 2009 r. z działem ekonomicznym „Rzeczpospolitej”. Obecnie zajmuje się rynkiem nieruchomości i budowlanym, spółkami notowanymi na GPW i Catalyst oraz niepublicznymi. Od maja 2022 r. jest redaktorem prowadzącym „Nieruchomości” – specjalistyczny piątkowy dodatek do „Rzeczpospolitej”. Prowadzi wywiady wideo z cyklu #ProstozParkietu i #RzeczoNieruchomościach. Współorganizator i moderator dorocznych wydarzeń „Spotkanie Liderów Branży Nieruchomości”, „Real Estate Impactor” i „Real Estate Trends”. Pomysłodawca cyklu „Nieruchomości pod Orłem”. Wcześniej pisał m.in. o spółkach z sektora hutniczego, przemysłu ciężkiego, firmach z portfeli Romana Karkosika, Zbigniewa Jakubasa i Grzegorza Hajdarowicza. W 2017 r. nominowany do tytułu Herosa Rynku Kapitałowego. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Na rynku kredytów mieszkaniowych stabilnie i drogo. Padł nowy rekord

Bez przełomu na rynku hipotek. Pożyczki na zakup mieszkania zaciągają zamożni. Jest nowy rekord średniej wartości kredytu.

Jacek Zengteler: Dobry produkt sprzedaje się i w trudniejszych czasach

Mieszkania w Polsce jeszcze nie są tak drogie, jak na Zachodzie. Państwowe programy nie powinny służyć stymulowaniu popytu, tylko wsparciu tych osób, których nie stać na zakup – mówi Jacek Zengteler, prezes spółki Yareal Polska.

Bogaci klienci w sukurs deweloperom

Dziś mieszkania kupują osoby zamożne. Jak długo będą w stanie utrzymywać rynek? Czy w 2025 r. czeka nas luka, czy otoczenie zdąży się poprawić?

W listopadzie chęć do budowania mieszkań przez deweloperów dalej wysoka

Po październikowym wystrzale w listopadzie deweloperzy przyhamowali, ale i tak budują dużo.

Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag Polska: Jest optymizm, ale i wiele wyzwań

Przed rynkiem duże infrastrukturalne zadania inwestycyjne. Trzeba je optymalnie rozplanować. Nie wpędzajmy się znów w kumulację – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga w Polsce.

Rynek mieszkaniowy w 2025 roku, czyli polityka i niewidzialna ręka rynku

Rynek mieszkaniowy będzie dalej pod wpływem polityki realnej i polityki pieniężnej. Program dopłat do kredytów mieszkaniowych i obniżki stóp w centrum uwagi.

Rynek nieruchomości rok po powołaniu rządu. Ile dowiozły ministerstwa?

Ustawy mieszkaniowe – polaryzujące i rozgrzebane. Te o uwolnieniu gruntów, regulacji krótkiego najmu, REIT-ach – bardziej lub mniej zasygnalizowane. A to nie wszystkie otwarte fronty. Jaki jest bilans po 12 miesiącach?

Popyt na budynki mocno zależny od stóp

Obniżki stóp procentowych w strefie euro już przekładają się na ożywienie popytu na obiekty komercyjne w Polsce. Mieszkaniówka jeszcze poczeka na ruch Rady Polityki Pieniężnej.

Po wyskoku popytu na kredyty mieszkaniowe w listopadzie nie ma już śladu

Październikowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe okazał się chwilowy. Statystyki wróciły do tego, co widzieliśmy wcześniej. Popyt na pożyczki może się dalej schładzać w oczekiwaniu na spadek cen mieszkań.

Więcej elastyczności w biurach, nowe umowy nie mogą być krótkie

Starsze budynki mogą bez problemu konkurować z nowoczesnymi, jeśli są w świetnych lokalizacjach i się w nie odpowiednio inwestuje – mówi Artur Apostoł, dyrektor zarządzający Globalworth Poland.