Testy w Brazylii: Chińska szczepionka jest bezpieczna

Eksperymentalna szczepionka przeciw COVID-19, opracowana przez chiński koncern biotechnologiczny Sinovac Biotech, wydaje się być bezpieczna w zapewnianiu ochrony przeciw chorobie rozwijającej się po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 - wskazują wstępne wyniki badań klinicznych przeprowadzonych na dużą skalę w Brazylii.

Aktualizacja: 20.10.2020 14:32 Publikacja: 20.10.2020 08:20

Testy w Brazylii: Chińska szczepionka jest bezpieczna

Foto: AFP

arb

Sinovac jest pierwszym koncernem, który ma opublikować wyniki trzeciej fazy testów klinicznych eksperymentalnej szczepionki na COVID-19 - zauważa "South China Morning Post".

Instytut Butantan z Sao Paulo, jedno z centrów badań biomedycznych w Brazylii, przeprowadził trzecią fazę testów klinicznych szczepionki pod roboczą nazwą Coronavac. Dwie dawki szczepionki podano 9 tysiącom ochotników. Testy wykazały, iż szczepionkę można stosować bezpiecznie.

Na razie jednak Instytut Butantan nie opublikuje wyników badań dotyczących efektywności Coronavac - te dane będą dostępne dopiero po przetestowaniu szczepionki przez wszystkich, 15 tysięcy ochotników.

Sekretarz ds. zdrowia stanu Sao Paulo, Jean Gorinchteyn stwierdził tymczasem, że wydaje się, iż po podaniu szczepionki Coronavac w organizmie pojawiają się przeciwciała chroniące przed COVID-19. Stan Sao Paulo ma nadzieję, że do końca roku Coronavac zostanie dopuszczona do użycia na terenie stanu. Szczepienia zaczęłyby się wówczas na początku 2021 roku.

W Brazylii wykryto ponad 5,2 mln zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - tylko w Indiach i USA liczba wykrytych zakażeń jest większa.

Wkrótce wstępne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych mają przedstawić AstraZeneca i Pfizer.

Firma Moderna ma przedstawić wyniki testów swojej eksperymentalnej szczepionki w listopadzie.

W przyszłym miesiącu mogą także pojawić się wstępne wyniki trzeciej fazy testów klinicznych rosyjskiej szczepionki Sputnik V.

Diagnostyka i terapie
Katarzyna Kacperczyk: Pacjent to nie tylko leki i terapie
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Diagnostyka i terapie
Konkurencyjność ma służyć pacjentom
Diagnostyka i terapie
Mamy olbrzymi problem dziury w budżecie NFZ. Tymczasem system prywatny gwarantuje pacjentom coraz lepszą dostępność
Diagnostyka i terapie
Rak prostaty. Komu jeszcze grozi seryjny zabójca?
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Diagnostyka i terapie
Cyfrowe narzędzia w patomorfologii przyspieszają diagnozowanie raka
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay