Aktualizacja: 19.04.2019 08:30 Publikacja: 18.04.2019 19:25
Demokraci oskarżyli mianowanego przez Donalda Trumpa prokuratora generalnego Williama Barra o to, że próbuje narzucić interpretację raportu Roberta Muellera jeszcze przed jego publikacją
Foto: AFP
Donald Trump nie zostanie trzecim po Andrew Johnsonie i Billu Clintonie przywódcą Ameryki, wobec którego Izba Reprezentantów rozpocznie procedurę odsunięcia od władzy (Richard Nixon uprzedził ten ruch, podając się do dymisji). Po dwóch latach śledztwa, przesłuchaniu przeszło 500 świadków i przeanalizowaniu tysięcy dokumentów, w czwartek w Waszyngtonie został opublikowany 400-stronicowy raport specjalnego prokuratora Roberta Muellera w sprawie roli Rosji w kampanii wyborczej 2016 r. Ale, jak zapewnił prokurator generalny William Barr, w dokumencie padło jasne stwierdzenie o braku dowodów, że Trump, jego sztab wyborczy czy w ogóle jakikolwiek obywatel amerykański świadomie konspirował z Kremlem, aby skompromitować kandydatkę demokratów Hillary Clinton.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 4 na 5 lutego rosyjskie drony atakowały m.in. Kijów i Charków. W Charkowie doszło do eksplozji, alarm powietrzny w Kijowie trwał prawie sześć godzin.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump mówi, że chce zawrzeć umowę, na mocy której Ukraina będzie dostarczać USA metale ziem rzadkich w zamian za otrzymywaną od Stanów Zjednoczonych pomoc.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Donald Trump zapowiada rozmowy i negocjacje z Rosją i Ukrainą, których celem ma być zakończenie wojny.
„UNHRC stale wykazuje uprzedzenia wobec Izraela, skupiając się na nim niesprawiedliwie i nieproporcjonalnie podczas obrad" - brzmi uzasadnienie decyzji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Donald Trump zdecydował też o zakończeniu finansowania UNRWA.
AfD stara się wtrącać w sprawy Polonii w Niemczech - ostrzega Thorsten Klute, polityk SPD z Nadrenii Północnej-Westfalii, w najnowszym odcinku podcastu „Globalny Chrząszcz”.
Na wojnie handlowej Donalda Trumpa skorzystać może Wielka Brytania. Jeśli faktycznie uda się jej uniknąć ceł, gospodarka kraju zyska impuls wzrostowy, co dobrze wróży tutejszemu przemysłowi i sektorowi usług.
Trzeci rok rosyjskiej agresji nad Dnieprem dobiega końca. Stany Zjednoczone znów chcą rozmawiać z Kremlem o warunkach pokoju. Kreml znów chce rozmawiać z Waszyngtonem, ale o podziale Europy.
Trump proponuje powrót do XIX gdy przesuwano granice ponad głowami narodów – uważa Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego „Rzeczpospolitej”.
Fundusz charytatywny Jeffa Bezosa przestał wspierać finansowo SBTi – wiodącą na świecie organizację zajmującą się wyznaczeniem standardów klimatycznych dla firm. Zdaniem komentatorów to reakcja na powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.
Mariusz Błaszczak, ujawniając plany użycia wojska w czasie kampanii wyborczej, igrał z wiarygodnością naszego państwa. Do politycznej młócki wykorzystał wojsko, a także podległy mu urząd.
- Bój jest o to, czy jedna ekipa będzie mogła robić najbardziej chore rzeczy, które przyjdą jej do głowy, czy ta władza będzie podzielona - powiedział poseł Konfederacji Przemysław Wipler prognozując w Polsat News, że w czasie kampanii PiS i KO będą do siebie „bardzo grubo strzelały”.
Mamy dopiero propozycję i zapowiedź przygotowania zmian. A o tym, że są niezbędne, przywódcy europejscy wiedzieli już od dawna – mówi prof. Danuta Hübner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej.
Na tej samej konferencji, na której Donald Trump zapowiedział przejęcie przez USA kontroli nad Strefą Gazy, prezydenta USA pytano też o przyszłość Zachodniego Brzegu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas