Choroba Alzheimera należy do neurologicznych chorób zwyrodnieniowych i jest najczęstszą formą demencji. Problemy z pamięcią są często pierwszą oznaką choroby, która z czasem odbiera zdolność do samodzielnego funkcjonowania.
Już dzisiaj na świecie na alzheimera chorych jest około 30 mln osób, w Polsce – około 200 tysięcy. Choroba budzi coraz większe obawy ze względu na nieustannie postępujący proces starzenia się społeczeństwa. Szacuje się, że do 2050 roku liczba chorych może się nawet potroić.
Przyczyny choroby nie są dokładnie znane, wiadomo natomiast, że w mózgu dotkniętych nią osób dochodzi do odkładania się określonych białek – beta amyloidu i tau, które niszczą komórki nerwowe.
Na razie jedyną dostępną formą walki z alzheimerem jest jednoczesne stosowanie kilku leków, które mogą spowolnić zaniki pamięci na kilka miesięcy.
Wielu naukowców poszukuje obecnie szczepionki przeciwko chorobie Alzheimera, w tym dr Roger Rosenberg, dyrektor fundacji Alzheimer's Disease Center w UT Southwestern w Dallas, Teksas. Jego ostatnie badania są obiecujące. Udało się opracować szczepionkę redukującą w organizmie zawartość beta-amyloidu oraz szkodliwych białek tau, nie wywołując przy tym efektów ubocznych.