Norwegia: Małże z "dodatkiem" plastiku

Badania skupisk małży u wybrzeży Norwegii wykazały, że cztery na pięć małży zawiera ślady plastiku - informuje dziennik VG.

Aktualizacja: 12.12.2017 13:56 Publikacja: 12.12.2017 09:51

Norwegia: Małże z "dodatkiem" plastiku

Foto: stock.adobe.com

arb

Norweski Instytut Badań nad Wodą (Norsk Institutt for Vannforskning, Niva) przeprowadził badanie na zlecenie Agencji ds. Środowiska (Miljodirektoratet).

- Mikroplastik (drobinki plastiku o średnicy mniejszej niż 5 mm) najczęściej znajdujemy w układzie pokarmowym małży. Ale skoro małże zjadamy w całości, plastik trafia też na nasze stoły - przyznała dyrektor Agencji Środowiska Ellen Hambro w rozmowie z VG.

Badaniu poddano 252 małże. W organizmach 193 z nich znaleziono ślady plastiku - informuje Agencja Środowiska.

Amy Lusher, autorka raportu w tej sprawie przyznaje w rozmowie z VG, że na razie nie wiadomo wiele o konsekwencjach spożywania mikroplastiku dla ludzkiego zdrowia. - Świadomość tego problemu jest jednak coraz większa - dodaje.

Norweska Agencja Środowiska uważa obecność mikroplastiku w środowisku naturalnym za zagrożenie dla życia w wodach Oceanu Atlantyckiego i na wybrzeżach. Lusher podkreśla, że plastik wpływa negatywnie na małże i na ich rozwój.

- Teraz musimy ustalić jakie konsekwencje ma to dla populacji małży i jak wpływa na ekosystem, w którym występują - mówi Lusher.

Lusher wyjaśnia też, że w organizmach małży znaleziono zarówno plastik półsynetyczny, wykorzystywany w przemyśle tekstylnym, jak i plastyk syntetyczny, wykorzystywany m.in. do produkcji plastikowych butelek.

Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać
Nauka
Badacze odbyli „podróż” do wnętrza Ziemi. Natknęli się na coś nieznanego
Nauka
Tajemniczy wulkan, który ochłodził klimat Ziemi. Naukowcy wreszcie go zlokalizowali